Asıl vergi rekortmeni 100 TL verginin 52 TL’sini ödeyen 83 milyon!

En son vergi rekortmenleri listesinin 2018’e ait olduğunu belirten Vergi Uzmanı Dr. Ozan Bingöl, “Asıl rekortmen 100 TL verginin 52 TL’sini ödeyen 83 milyon” dedi.

Asıl vergi rekortmeni 100 TL verginin 52 TL'sini ödeyen 83 milyon!

2001 yılından bu yana her yıl eylül ayında, son olarak da 2019 Kasım’da yayınlanan “vergi rekortmenleri listesi”nden hâlâ ses seda yok. Vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl, 2000 yılında 14 olan adını açıklamak istemeyen kişi sayısının 2018’de 57’ye çıktığına dikkat çekerek; “Hazine ve Maliye Bakanlığı da ‘Madem isminizi açıklamıyorsunuz, biz de listeyi açıklamıyoruz’ dedi galiba” dedi.

Ülkenin gerçek vergi rekortmenlerinin 83 milyon vatandaş olduğunu vurgulayan Bingöl, şunları söyledi:


İşçi, patrondan daha çok vergi ödüyor!

“Bu yıl her 100 liralık verginin 52 lirasını KDV ve ÖTV oluşturuyor. Yine işçi ve memur patrondan fazla vergi verecek. Doğalgaza ÖTV’yi düşündüğümde, elektrikte 4 ayrı vergiyi hatırladığımda, bir paket sigaranın 17 dalının vergi olduğunu, 45 liralık 70’lik rakının 130 lira vergi ile 175 liraya satıldığını anımsadığımda, otodan yüzde 220’ye kadar ÖTV alındığını gördüğümde gerçek vergi rekortmenlerinin kim olduğu apaçık ortaya çıkıyor.”

Faaliyet raporu da yayımlanmadı!

Vergi uzmanı Dr. Nedim Türkmen de, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın listeyi yayınlamamasının Türk vergi sisteminin perişan halinin alenileşmesini artık istememesi şeklinde yorumlanabileceğini söyledi.

Türkmen, “Bakanlığa bağlı birçok kurum, bitmiş yılı izleyen şubat ayı sonuna kadar yayımladıkları ‘faaliyet raporlarını’ da artık yayımlamıyor. Kamu kurumlarında şeffaflığın yerini gizleme aldı” dedi.

2021 yılında toplanacak her 100 liralık verginin 52 lirası sadece ÖTV ve KDV’den gelecek: Bütçenin gözdesi tiryakiler olacak!

Yeni yılda toplanacak her 100 liralık verginin 52 lirası sadece ÖTV ve KDV’den gelecek. Vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl, ödeyecekleri 83.4 milyar liralık ÖTV’yle bordroludan sonra bütçenin gözdesinin yine tiryakiler olacağını söyledi.

2021 yılı bütçesinde 1 trilyon 101 milyar lira olarak hedeflenen bütçe gelirlerinde ret ve iadeler hariç 922 milyar 744 milyon lira olması beklenen vergi gelirlerinde en büyük payı yine ürün ve hizmetlerden toplanan dolaylı vergiler alacak. Yeni yılda Katma Değer Vergisi (KDV) ve Özel Tüketim Vergisi’nden (ÖTV) tahsil edilmesi hedeflenen gelir 479.2 milyar liraya ulaşıyor. Yani toplanacak her 100 liralık verginin 52 lirası sadece KDV ve ÖTV’den tahsil edilecek. Vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl, 83.6 milyar lira ile toplam ÖTV’nin yüzde 39’unun, toplam vergi gelirlerinin ise yüzde 9’unun alkol ve tütün ürünlerinden elde edileceğini vurgulayarak, “Tiryakiler yine bütçenin gözdesi olacak” dedi.

Yük bordroluda

Cumhurbaşkanlığı tarafından Meclis’e sunulan 2021 bütçesinin virgülü bile değişmeden onaylandığına dikkat çeken Bingöl, “Demek ki mükemmel bir bütçe” yorumunu yaptı. Bingöl, 922 milyar 744 milyon liralık vergi gelirlerinin alt kırılımlarını şöyle özetledi:

• 195.2 milyar liralık Gelir Vergisi’nin 110 milyarını işçi, memur ve bordrolu ödeyecek. 850 binden fazla kurumun ödeyeceği kurumlar vergisi ise 105.1 milyar lira olacak.


• En yüksek gelir hedefi 265.5 milyar lira ile yine KDV’den gelecek.

• ÖTV’den beklenen gelir hedefi 213.2 milyar lira.

• Tütün mamullerinden 65.5 milyar lira, alkol ürünlerinden 17.9 milyar lira gelir bekleniyor.

Maliye’nin yıldızı

• Kredi musluklarının açılması ile Maliye’nin parlayan yıldızı haline gelen Banka ve Sigorta Muamele Vergisi’nden ise beklenen gelir 28.4 milyar lira.

• Çağdaş ülkelerin hemen hiçbirinde artık uygulanmayan Damga Vergisi’nden beklenen gelir 23.8 milyar lira.

• 99 depremi ile hayatımıza geçici olarak giren ancak kalıcı hale gelen Özel İletişim Vergisi’nden 4.6 milyar lira gelecek.

• Servet vergilerinin en önemli gelir kalemi olan Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde de 18.5 milyar lira ile beklenti yine büyük.

• Salgının ilk 2 ayında yaklaşık 5.500 ürüne getirilen ilave gümrük vergileri 2020’de vergi gelirlerini ciddi şekilde artırmıştı. Bu yıl beklenti 24.5 milyar lira ile yine yüksek.


• Tapu, yargı, pasaport, yurtdışı çıkış gibi harçlardan beklenen gelir toplamı ise 34.4 milyar lira.

Sadece Cengiz İnşaat’ın silinen vergi borcuyla 42 bin gencin KYK borcu ödenebilirdi!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.