Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine ev baskını: Gözaltına alındılar

Seçimlerde AKP’den aday olan Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasını protesto eden öğrenciler bu sabaha karşı ev baskınlarıyla gözaltına alındı. Emniyet’ten yapılan açıklamaya göre 28 öğrencinin yakalanmasına yönelik operasyon düzenlendi, 16 öğrenci gözaltına alındı.

boğaziçi üniversitesi öğrencilerine ev baskını

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine ev baskını: Gözaltına alındılar

AKP’li Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanması nedeniyle öğrenciler dün öğleden sonra üniversite önünde eylem yaptı. Eylemde 2 öğrenci gözaltına alınrıken, polis öğrencilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Öğrenciler daha sonra serbest bırakıldı.


Ancak bu sabah bazı öğrencilerin evlerinin polis tarafından basıldığı ve gözaltıların yapıldığı öğrenildi. Öğrencilerin “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” ve “görevli memura mukavemet” suçlamalarıyla gözaltına alındıkları örenilirken, hakkında gözaltı kararı bulunan 28 öğrenciden 16’sı gözaltına alındı.

Emniyetten açıklama: 28 şüphelinin yakalanmasına yönelik operasyon düzenlendi

AA’nın haberine göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs Ana Giriş Kapısı önünde “Üniversitemizde Kayyum Rektör İstemiyoruz” başlığı altında basın açıklaması ve protesto gösterisi yapan kişilerden, gösteriler sırasında “2911 Sayılı Kanuna Muhalefet” ve “Görevli Memura Mukavemet” suçlarını işledikleri tespit edilen 28 şüphelinin yakalanmasına yönelik operasyon düzenlenmiştir” denildi.

Açıklamada, kentte 13 ilçede 24 adrese yönelik yapılan eş zamanlı operasyonda 16 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Öğrenci Kolektifleri’nden yapılan açıklamada, 4 üyelerinin gözaltına alındığı belirtilerek, “Boğaziçi’nde kayyumu protesto eden üniversiteliler sabaha karşı ev baskınlarıyla gözaltına alındı.

boğaziçi öğrenci kolektifi


4’ü Öğrenci Kolektifleri’nden çok sayıda üniversiteli gözaltında. Polisin elinde uzun bir liste olduğu tahmin ediliyor” denildi.

öğrenci sendikası

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden AKP’li Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına protesto