Meteoroloji’den İstanbul ve Marmara için sarı alarm

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Marmara bölgesi için kuvvetli yağış uyarısında bulundu. Sarı alarm uyarısında bulunulan açıklamada, su baskınları ve oluşabilecek aksamalara karşı dikkatli olunması istendi.

İstanbul ve Marmara için sarı alarm

Meteoroloji’den İstanbul ve Marmara için sarı alarm

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan uyarı şöyle:


“Marmara Bölgesi’nde hafta sonu görülecek yağışların zaman zaman etkisini artırarak İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Edirne, Çanakkale, Yalova, Kocaeli, Balıkesir’in kuzey ve batı ilçeleri ile Sakarya’nın kuzey ilçelerinde kuvvetli (30-60 kg/m2), Balıkesir’in Edremit ilçesinde çok kuvvetli ve şiddetli (50-100 kg/m2) olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”

SARI alarm nedir?

Hava durumu potansiyel tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

Kuzey Ege’de fırtına

Meteoroloji, Kuzey Ege’de 8 Ocak 2021 akşam saatlerinden sonra güney ve güneybatı yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75km/sa) fırtına bekleniyor. 9 Ocak 2021 akşam saatlerinden sonra Kuzey Ege’nin kuzeyinde rüzgarın kuzeydoğu yönüne döndükten sonra gece saatlerine doğru fırtınanın etkisini azaltacağı tahmin ediliyor.

AKOM: 14 Ocak’tan itibaren soğuk ve yağışlı hava geliyor 

Yağışların Pazar akşam saatlerinden itibaren etkisini kaybetmesi, ancak önümüzdeki hafta yeni sistemlerin Marmara bölgesinde etkili olmaya devam edeceği tahmin ediliyor.

Lodos nedeniyle Cumartesi 15°C’ler civarında seyretmesi beklenen sıcaklıkların, Pazar günü rüzgârın kuzeyli yönlere dönmesiyle 10°C’ler civarına gerileyeceği tahmin ediliyor.


Öte yandan, 14 Ocak ve sonrasındaki günlerde, İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin büyük bir bölümünde soğuk ve yağışlı kış koşullarının yaşanmaya başlaması bekleniyor.

Astroloji: Merkür Kova burcunda burç yorumları