PTT ucuz ayçiçek yağı satacak!

Son dönemlerde ayçiçek yağı başta olmak üzere temel gıda fiyatlarında meydana gelen artışlara karşı, kooperatifler ve PTT’nin indirimli satış ortaklığı devreye alınacak. PTT ucuz ayçiçek yağı satacak!

PTT ucuz ayçiçek yağı satacak!

Temel gıda ürünlerindeki büyük fiyat artışlarını durduramayan iktidar, PTT’yi devreye sokuyor. PTT ucuz ayçiçek yağı satacak!

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ), Tarım Kredi Kooperatifleri’nin (TKK) yanı sıra Fiskobirlik ve Çaykur ürünlerinin de online satış yapan PttAVM.com’a dahil edilerek, bu kooperatiflerin şubesinin bulunmadığı yerlerde de internet üzerinden indirimli ürün satılacak.


İlk olarak, ayçiçek yağı başta olmak üzere, zeytinyağı, şeker, bakliyat, un, tuz, salça ve bal gibi temel gıda ürünlerinde fiyatların aşağıya çekilmesi için kooperatif ürünlerine ağırlık verilecek.

Milliyet’in haberine göre ücretsiz kargo ile de üretici ve tedarikçilerin indirime destek vermesi sağlanacak. AOÇ’nin süt ve süt ürünlerini de günlük olarak yurttaşa ulaştırabilmek için bazı bölgelerde soğuk hava depoları kurmayı planladığı belirtildi.

Ayçiçek yağı fiyatı katlanarak artmıştı

Ayçiçek yağında halihazırda son 3 ayda yüzde 40, Şubat ayından beri yüzde 140 artış yaşanmıştı. Sektör yetkilileri kuraklık nedeniyle yüzde 25 civarında üretim düşüşü yaşandığını, ham yağın ton fiyatının 700 dolardan 1325 dolar seviyesine geldiğine dikkat çekiyor.

“Mühim olan ayçiçek yağı fiyatı değil, ona ulaşabiliyor olmak”

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (BYSD) Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, ayçiçek yağındaki fiyat artışının sektörden kaynaklanmadığını belirterek “Yağı, Rusya ve Ukrayna’dan ithal etmek zorundayız. Onların istediği de ton başına 1325 dolar” dedi.

Hammaddedeki son maliyet artışlarının henüz raf fiyatlarına yansımadığını ifade eden Büyükhelvacıgil, maliyet artışına bağlı olarak yüzde 20’lik bir fiyat artışı daha beklediğini söyledi.


Büyükhelvacıgil, son yaptığı açıklamada “Mühim olan ayçiçek yağına insanların ulaşabiliyor olması. Fiyat önemli ama bence ikinci derecede önemli. Avrupa’da, Amerika’da birçok ülke vatandaşları ürüne ulaşamadılar.” ifadelerini kullandı.

Evlerden ayçiçek yağı çalınmaya başlandı: Emniyet görüntüleri paylaştı!