Sayıştay raporu: Halk Bankası’na 2.2 milyar kredi borcu olan bir şirketten 17 milyon lira tahsil edilmiş!

Sayıştay raporu: Halk Bankası’na 2 milyar 222 milyon lira kredi borcu olan firma grubundan şu ana kadar sadece 17 milyon lira tahsil edilmiş!

Sayıştay raporu: Halk Bankası

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan SümerHalk Bankası Sayıştay raporundan yola çıkarak kredi borcu olan bir firma grubunun net teminat değerlerinin banka risk tutarlarını karşılamada yetersiz olduğuna dikkati çekti.

Sayıştay raporunda söz konusu firmalar ticari sır gerekçesiyle bir numarayla tanımlanmış.


CHP’li Sümer’in paylaştığı Sayıştay’ın 2019 tarihli Halk Bankası raporunda ‘ticari sır’ gerekçesiyle adı yer almayan ancak numara ile isimlendirilmiş firma grubunun yıllar içinde Halk Bankası’ndan çektiği kredi ve sürekli yeniden yapılandırılan borçları yer aldı.

Rapora göre 4218566 müşteri numaralı firma, Halk Bankası’nın Yönetim Kurulu’nun 28.09.2011 tarihli ve  30/19 sayılı kararı ile 241 milyon 478 bin 770 dolar nakit, 221 bin 696 dolar tutarında gayri nakit riskleri mevcut iken, Yönetim Kurulu’nun 27. 2. 2011 tarih ve 41/34 sayılı kararı ile firmaya bu defa 450 milyon dolar nakit 40 milyon dolar gayri nakit olmak üzere toplam 450 milyon dolar genel limit tahsis edildi. Rapora göre 14780892 ve 8523512 numaralı firmalar da söz konusu firmanın bünyesinde…

TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer: 

• 2019 Ylı Kamu İktisadi Teşebbüslerine ait Sayıştay Raporları göstermiştir ki Kamu Bankaları geri alamayacakları yüklü miktarlarda kredi dağıtmış.

• Kredi verilen şirketlerin kredi puanının yetmemesi, gerekli belgeleri sunamamaları dahi göz önünde bulundurulmadan krediler verilmiş.


• Ödül niyetine dağırılan yönetim kurulu üyelikleriyle yönetilen kamu bankaşaeındaki batık krediler göz göre göre adeta geri alınamayacağı bildiği halde verilmiş.

• Milletin öz sermayesi Kamu Bankaları, “Devletin Malı Deniz” mantığıyla yönetiliyor.

Sayıştay raporu ile ortaya çıktı

Süreleri içerisinde ödenemeyen grup kredileri, 30. 09.2014 tarihinde toplam 1 milyar 766 milyon 347 bin 24 TL olarak takip hesaplarına aktarıldı. Sayıştay raporunda Halk Bankası, verdiği kredilere karşılık teminat olarak firmanın hisselerini rehin olarak bulundursa da bu net teminat değerleri banka risk tutarlarını karşılamada yetersiz. Sayıştay’ın ‘risk tutarı’ dediği şey bankanın batık kredi için ayırdığı karşılığın batığı ne kadarını karşıladığı ile ilgili.

Rapora göre Halk Bankası Yönetim Kurulu’nun 21. 07.2015 tarih ve 27/38 sayılı kararı ile firma grubu hakkında yasal takip başlatıldı. Bunun üzerine firma grubu yeniden yapılandırma istedi. Yeniden yapılandırma talebiyle söz konusu firmadan Halk Bankası 01.12. 2017 -12. 12. 2019 tarihleri arasında toplam 17 milyon TL borç taksiti tahsilatı yaptı.

4218566 müşteri numaralı firma ile gelinen son noktada Halk Bankası yeniden borç yapılandırması anlaşması yaptı. Halk Bankası Yönetim Kurulu’nun 07. 01. 2020 ve 01 /20 sayılı kararı ile firma grubunun toplam borcu 1milyar 928 milyon 270 bin 394 TL olarak tespit edildi.

Sayıştay raporunda, firma grubunun 2019 yılsonu kayıtlı takip bakiyelerinin, faiziyle birlikte toplam 2 milyar 222 milyon liraya ulaştığı aktarıldı. Bu rakam, banka toplam takip tutarının yüzde 14’ünü oluşturuyor.


Sayıştay raporunun öneri kısmında da “bankanın takipli alacaklar portföyünde ağırlıklı bir yer işgal eden yüksek tutarlı kredi alacaklarının, toplam alacak tutarı içerisinde önemli bir pay teşkil ettiği dikkate alınarak bir an önce tahsil ve tasfiyesine azami çabanın gösterilmesi önerilir” denildi.

Kredi çeken yurttaş borcuna sadık kalırken, sermayeden tahsil etmek imkansız!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.