Yemeklerinden böcek çıkan işçiler böyle isyan etti!

Yemeklerinden böcek ve kurt çıkan işçiler isyan etti: Kötü çalışma koşulları canına tak edince masa ve sandalyeleri kırdılar, yemekhaneyi kullanılmaz hâle getirdiler.

yemeklerinden böcek çıkan işçiler isyan etti

İstanbul Ümraniye’deki Kalyon’a ait İstanbul Uluslararası Finans Merkezi inşaatında çalışan işçiler isyan etti. (video aşağıda)

İnşaat işçileri, yemeklerde hamam böceği, kurt çıkması ve kötü çalışma koşulları üzerine eyleme başladı. İşçiler, yemekhaneyi kullanılmaz hâle getirdi.


“Yemeğin içinde kocaman bir hamam böceği”

İşçi Temsilcileri Konseyi’nden bir işçi, yaşananlarla ilgili konuştu. İşçi, “Biz öğle yemeğimizi yedikten sonra dışarı çıktık dinleniyorduk. Bağrışmalar duyduk. Olay yerine geldiğimizde arkadaşlar yemeğin içinde kocaman bir hamam böceği olduğunu söylediler. Biz de tepkimizi koyduk, yemekhaneye giderek protesto ettik” ifadelerini kullandı.

Yemekhanede çıkan isyanın ardından yemekhane çalışanlarının kaçtığını, ardından da işçilerin dağıldığını söyleyen işçi, “Taşeronlar geldi, konuşarak hallederiz falan dediler” diye konuştu.

Kalyon Holding, dünyanın en çok kamu ihalesi alan 7. şirketi


Kamuoyunda da dünyanın en çok kamu ihalesi alan şirketlerden biri olan Kalyon’un işçilerine böcekli yemek vermesi tepkiye neden oldu. Kalyon Holding, Dünya Bankası raporuna göre 2002-2020 yılları arasında 36,6 milyar dolarlık kamu ihalesi alarak dünyada en çok kamu ihalesi alan 7’nci şirket olmuştu. Kalyon Holding’in inşaatında, mayıs ayında da yangın çıkmış ve bir işçi yaşamını yitirmişti. (Kaynak: Halk TV)

İşte o görüntüler:

Cengiz, Limak, Kalyon, Kolin, Makyol’a 128 kez vergi ve harç indirimi


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.