Yemeklerinden böcek çıkan işçiler böyle isyan etti!

Yemeklerinden böcek ve kurt çıkan işçiler isyan etti: Kötü çalışma koşulları canına tak edince masa ve sandalyeleri kırdılar, yemekhaneyi kullanılmaz hâle getirdiler.

yemeklerinden böcek çıkan işçiler isyan etti

İstanbul Ümraniye’deki Kalyon’a ait İstanbul Uluslararası Finans Merkezi inşaatında çalışan işçiler isyan etti. (video aşağıda)

İnşaat işçileri, yemeklerde hamam böceği, kurt çıkması ve kötü çalışma koşulları üzerine eyleme başladı. İşçiler, yemekhaneyi kullanılmaz hâle getirdi.


“Yemeğin içinde kocaman bir hamam böceği”

İşçi Temsilcileri Konseyi’nden bir işçi, yaşananlarla ilgili konuştu. İşçi, “Biz öğle yemeğimizi yedikten sonra dışarı çıktık dinleniyorduk. Bağrışmalar duyduk. Olay yerine geldiğimizde arkadaşlar yemeğin içinde kocaman bir hamam böceği olduğunu söylediler. Biz de tepkimizi koyduk, yemekhaneye giderek protesto ettik” ifadelerini kullandı.

Yemekhanede çıkan isyanın ardından yemekhane çalışanlarının kaçtığını, ardından da işçilerin dağıldığını söyleyen işçi, “Taşeronlar geldi, konuşarak hallederiz falan dediler” diye konuştu.

Kalyon Holding, dünyanın en çok kamu ihalesi alan 7. şirketi


Kamuoyunda da dünyanın en çok kamu ihalesi alan şirketlerden biri olan Kalyon’un işçilerine böcekli yemek vermesi tepkiye neden oldu. Kalyon Holding, Dünya Bankası raporuna göre 2002-2020 yılları arasında 36,6 milyar dolarlık kamu ihalesi alarak dünyada en çok kamu ihalesi alan 7’nci şirket olmuştu. Kalyon Holding’in inşaatında, mayıs ayında da yangın çıkmış ve bir işçi yaşamını yitirmişti. (Kaynak: Halk TV)

İşte o görüntüler:

Cengiz, Limak, Kalyon, Kolin, Makyol’a 128 kez vergi ve harç indirimi