Boğaziçi eylemlerinde gözaltına alınan öğrenci: Yerlerde sürüklediler!

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki eylemler sırasında gözaltına alınan öğrencilerden birinin avukatları aracılığı ile kötü muameleye uğradığını açıklaması büyük ses getirdi. Baş örtülü öğrencinin yerlerde sürüklendikten sonra baş örtüsününü yeniden bağlamasına izin verilmediği öne sürüldü.

Boğaziçi eylemlerinde gözaltına alınan öğrenci şeyma altundal: Yerlerde sürüklediler!

Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenci eylemleri sırasında gözaltına alınan başörtülü bir öğrencinin avukatları aracılığı ile paylaştığı metin büyük yankı buldu.

Eylemler sırasında gözaltına alınmak istenirken yerde sürüklendiğini, başörtüsünün açıldığını belirten Şeyma Altundal isimli öğrenci, kendisine şiddet uygulandığını ileri sürdü.


Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Şeyma Altundal, polis aracına ters kelepçe ile bindirildiğini ve başörtüsünü takmasına izin verilmediğini söyledi.

Altundal, kendisini gözaltına alan polise başını örtmek istediğini belirttiğini, polisin ise “Ben örteceğim senin başını. Eğ başını görürsün sen” şeklinde cevap verdiğini iddia etti.

Altundal’ın avukatları aracılığı ile paylaştığı metin büyük ses getirdi. (Aykırı)

İşte o mektup:

şeyma altundal

Avukatı tarafından paylaşıldı

Protestolar sırasında gözaltına alınan Boğaziçi Üniversitesi Şeyma Altundal’ın mektubu, Av. İbrahim Kibar tarafından paylaşıldı:

Geçen ay T24 canlı yayınına katılmıştı

Boğaziçi Üniversitesi sosyoloji öğrencisi Şeyma Altundal ve tarih öğrencisi Hüseyin Arif Sarıyaşar öğrencilerin tepkilerini T24’e anlatmıştı.

İki öğrenci üniversite bileşenlerinin ortak talebinin Prof. Melih Bulu’nun “istifa etmesi” ve “demokratik bir rektörlük seçimi yapılması” olduğunu aktarmışlardı.

“Tepeden inme” kararlarla üniversitelerin mücadele etmesi gerektiğini vurgulayan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri “kayyım zihniyeti hayatın her alanında karşımıza çıkıyor, itiraz ettiğimiz asıl nokta bu” ifadelerini kullanmışlardı.

İşte o video:


Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrencilere polis müdahalesi (Video)


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.