Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrencilere polis müdahalesi

Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrencilerin Cumhurbaşkanlığı kararıyla rektörlüğe atanan Prof. Dr. Melih Bulu’ya karşı eylemlerine karşı yüzlerce polis Güney Kampüs’e girdi. Polis kampüste Bulu’yu ve gündüz yapılan eylemde arkadaşlarının gözaltına alınmasını protesto eden çok sayıda öğrenciyi gözaltına aldı.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilere polis müdahalesi

Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrencilere polis müdahalesi (videolar aşağıda)

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin bugün Hisarüstü’nde yapmak istedikleri basın açıklamasına karşı polis ekipleri okuldan çıkmalarına izin vermezken, desteğe gelen öğrenci grubuna da Etiler’de müdahale edilmiş ve çok sayıda öğrenci gözaltına alınmıştı. Gözaltıların ardından Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri rektörlük önüne yürüyerek kampüste protestolara devam etmişti.


Öğrencilerin kampüsteki eylemlerini sürdürmeleri üzerine polis konvoyu kampüse girerek öğrencilere müdahale etti.

Kampüsün içine giren yüzlerce polis ekibi, anonslarında sokağa çıkma yasağının başladığı ve Rektörlüğün abluka altına alınması eyleminin ‘yasa dışı’ olduğu söylendi. Polis müdahalesinde en az 28 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi gözaltına alındı.


Gözaltına alınan öğrenciler Vatan Emniyet’e götürülürken, çok sayıda milletvekili ve avukat emniyete götürülüyor.

CHP’den tepki: Yalnız bırakacağımız tek bir genç arkadaşımız yoktur

CHP CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrencilerin gözaltına alınması haberini almasının ardından Ankara’dan İstanbul’a hareket ettiğini belirterek şu şunları söyledi:

“MYK toplantımızın ardından öğrencilere yapılan korkunç muameleyi görünce Ankara’dan İstanbul’a geldim, yoldayım. Provokatörlere, yani dini duyguları kullanarak öğrencileri hedef gösterenlere ve saray iktidarının baskısına karşı yalnız bırakacağımız tek bir genç arkadaşımız yoktur. 


Ayrıca İstanbul il hukuk komisyonumuz avukat desteğiyle gözaltı süreçlerini yerinde ve anlık takipteler, ilk günden bugüne dek olduğu gibi. Vatan Emniyet’teyiz. Öğrencilerin ifadesi alınıyor.”

Polisin üniversiteye giriş görüntüleri:

 

Nevşin Mengü canlı yayınla bağlandığı anda müdahale gerçekleşti:

Gündem