DHMİ havalimanlarında 2020 yılı kirası iptal edildi, 2021 ve 2022’de yüzde 50 indirim uygulanacak

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü tarafından işletilen havalimanlarında kira bedelleri 2020 yılı için iptal edildi. 2021 ve 2022 yılları için ise yüzde 50 indirime gidildi.

havalimanları kira

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından işletilen havalimanlarında 2020 yılı içerisinde düzenlenen ve vadesi 31 Ocak 2021’e ötelenen kira bedeli faturalarına ait tutarların iptal edileceğini açıkladı.

Açıklamada ayrıca 2021-2022 dönemine ait kira bedellerinin 2 yıl boyunca yüzde 50 indirimli uygulanacağı belirtildi. 2021 yılına ait kira bedellerinde artış yapılmazken 2021 DHMİ ücret tarifesinde de artış yapılmadı.


Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü tarafından işletilen havalimanlarında havayolu, yer hizmet kuruluşları ve ticari hacim işleten kiracılar için kira bedellerinin iki yıl boyunca %50 indirimli uygulanacağı belirtildi.

Ulaştırma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından işletilen havalimanlarında; havayolu, yer hizmet kuruluşları ve ticari hacim işleten kiracılar için pandemi nedeniyle 2020 yılı içerisinde düzenlenen ve vadesi 31.01.2021 tarihine ötelenen kira bedeli faturalarına ait tutarlar iptal edilecek ve 2021-2022 dönemine ait kira bedelleri 2 yıl boyunca yüzde 50 indirimli uygulanacak” denildi.

Havacılık sektöründeki işletmeler pandemiye bağlı seyahat kısıtlamaları ve talep düşüşü nedeniyle çeşitli indirim ve teşvikler için bir süredir ilgili kurumlarla görüşmeler içindeydi.


Açıklamada, corona virüsü salgınının havacılık sektöründe yarattığı olumsuz finansal etkilerin en aza indirilmesi ve kamu hizmetinin kesintiye uğramadan sürdürülebilmesi için havalimanı/terminal işleticisi şirketlerle yapılan sözleşmelere ilişkin olarak gerekli tedbirlerin alındığı belirtildi.

İstanbul Havalimanı’nı işleten İGA’nın devlete 1,1 milyar Euro kira ödemesi gerekiyordu

Hükümete yakın inşaat firmaları Kalyon, Cengiz, Limak ve Mapa tarafından işletilen ve yıllık 1,1 milyar euro devlete kira ödemesi gereken İGA’nın kira erteleme, indirim ve sözleşme uzatma talepleriyle Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne başvurduğu ortaya çıkmıştı.

Garanti yolcu bedeli için devletten yaklaşık 2 milyar lira alacak

İstanbul Havalimanı için devletin İGA’ya verdiği 333,8 milyon Euroluk yolcu servis ücreti garantisi 2020’de tutumadı. İstanbul Havalimanı için yolcu garantisi verdiği Kalyon, Cengiz, Limak ve Mapa ortaklığındaki İGA, 2020 yılı için devletten 230 milyon Euro (yaklaşık 2 milyar TL) alacak.


DHMİ daha önce Antalya, Ankara, Alanya, İzmir ve Milas havalimanlarında TAV’ın sözleşmesini iki yıl uzatırken, kira borçlarını da 2 yıl ertelemişti.

 Türk Hava Yolları (THY) 2020 için 17,3 milyar TL zarar açıkladı!