Merkez Bankası Başkanı Ağbal’ın görevden alınmasını ekonomistler nasıl yorumladı?

Cumhuriyet tarihinde bir ilk yaşandı. 2 yılda üç Merkez Bankası Başkanı görevden alındı. Naci Ağbal, 18 Mart’taki toplantısında politika faizini 200 baz puan artırarak yüzde 19’a çıkarmıştı. Merkez’deki görevden almayı ekonomistler nasıl yorumladı?

merkez bankası ekonomistler

Merkez Bankası Başkanlığında görev değişimi: Ekonomistler nasıl yorumladı?

Bu kararın ardından Resmi Gazete’de yayımlanan kararname ile Naci Ağbal görevinden alınarak yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atandı. Görevden alma ve yeni atama kararı ekonomistler tarafından şaşkınlıkla karşılandı.


Mahfi Eğilmez: Ekonomik reform paketinden iki cümle; ‘İstikrar ve güven’

Ekonomist Mahfi Eğilmez sosyal medya hesabından haberi paylaştığı ilk iletisinde “TCMB Başkanı Naci Ağbal görevinden alındı. Başka bir diyeceğim yoktur.” ifadelerini kullandı.

Daha sonra yeni bir paylaşım yapan Eğilmez, “Geçen hafta Sn. Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan Ekonomik Reform Paketinden iki cümle: “İki kavram çok önemli. Bu, istikrar ve güvendir.” dedi.

Mustafa Sönmez: Büyük bir güven bunalımı

İktisatçı Mustafa sönmez ise döviz kurlarının hızla yükselebileceğini savundu. Sönmez, “Büyük bir güven bunalımına yol açtı bu kararlar. Hem içeride hem dışarıda Türkiye’nin kredibilitesi sert biçimde düşecektir. Döviz fiyatlarında hızlı bir artış bekleyebiliriz. Risk primi hızla yükselecektir.” diye yazdı.


Murat Muratoğlu: Kurtulduğu için şükranlarını sunmuş

Ekonomist Murat Muratoğlu ise Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Vay arkadaş! Merkez Bankasının durumunu içeriden görmüş ve kurtulduğu için şükranlarını sunmuş. Büyük geçmiş olsun Naci Bey. Allah kimseyi düşürmesin” ifadelerini kullandı.

Yalçın Karatepe, dünkü Yenişafak manşetini paylaştı 

Yalçın Karatepe ise dünkü Yenişafak gazetesinin manşet haberini paylaşarak, “Dünkü bu başlığı aslında bugün atması gerekirdi.” dedi.

Uğur Gürses: Çok yazık oldu ülkemize

Uğur Gürses de karar tepki gösterdi. Gürses, “Hem Merkez Bankası Başkanı görevden alındı, hem de İstanbul Sözleşmesi çöpe atıldı. Çok yazık oldu ülkemize…” ifadelerini kullandı.

Özgür Demirtaş: Aynı şeyleri tekrar etmek istemiyorum


Sosyal medya hesabından kendisine yöneltilen soruya yanıt veren ekonomist Özgür Demirtaş ise “Benim görüşümün bir önemi, ehemmiyeti, etkisi yok. Zamanında yüzlerce kez, binlerce kez yaptığım uyarılar, öngörüler, tahminler ve reform önerileri ise youtube kanalımda mevcut: Aynı şeyleri tekrar etmek istemiyorum” dedi.

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevden alındı


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.