Metropoll’den İstanbul Sözleşmesi anketi: Çarpıcı sonuçlar!

MetroPOLL Araştırma Şirketi’nin İstanbul Sözleşmesi anketi sonuçları yayınlandı. Buna göre katılımcıların yüzde 26,7’si Onaylıyorum derken yüzde 52,3’ü Onaylamıyorum yanıtını verdi.

İstanbul Sözleşmesi anketi

İstanbul Sözleşmesi anketi: MetroPOLL Araştırma Şirketi, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararıyla ilgili yaptığı anketin sonuçlarını yayınladı.

Şirketin resmi Twitter hesabında paylaşılana göre katılımcılara “Hükümetin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi kararını onaylıyor musunuz?” diye soruldu. Buna “Onaylıyorum” yanıtını verenlerin oranı yüzde 26.7’yken, “Onaylamıyorum” diyenlerin oranının yüzde 52.3 olduğu görüldü.


“Kararsızım” diyenlerin oranı yüzde 3.3, “İstanbul Sözleşmesi’nden haberim yok” yanıtını verenlerin oranı yüzde 7.5, fikri veya cevabı olmadığını belirtenlerin oranı ise yüzde 10.2 olarak belirlendi.

Şirket, cevapların 24 Haziran 2018’deki milletvekili seçiminde oy verilen partiye göre dağılımını da aktardı. Araştırmaya katılan AKP seçmenlerinin yüzde 47.4’ü, MHP seçmenlerinin de yüzde 44.4’ü bu kararı onayladığını söyledi.

İstanbul Sözleşmesi anketi:

istanbul sözleşmesi anketi

CHP, İYİ Parti ve HDP seçmenleri arasında bu kararı onayların oranı sırasıyla yüzde 5.9, yüzde 7.8, yüzde 5.4 olarak belirlenirken, Saadet Partisi seçmenlerinde bu yüzde 18.8 oldu.


Sözleşmeden çekilme kararını onaylamayan Saadet Partililerin oranının yüzde 81.3 çıkması dikkat çekti. Saadet Partisi sözleşmenin feshi için kampanya yürütüyordu.

Anket: Halkın yarısından fazlası, muhalefet partilerinin iktidara karşı alternatif çözüm önerileri sunamadığını düşünüyor