NFT çılgınlığı: 100 dolara açık artırmaya çıkan JPG dosyası 69,3 milyon dolara satıldı

ABD’li ünlü sanatçı Beeple’ın 2007 yılından bu yana ürettiği eserleri kapsayan dijital çizimi, NFT olarak açık artırmada 69,3 milyon dolara satıldı ve bu alanda bir rekora ulaştı.

NFT çılgınlığı: 100 dolara açık artırmaya çıkan JPG dosyası 69,3 milyon dolara satıldı

Twitter CEO’su Jack Dorsey’in attığı ilk tweet’in ardından bir başka dijital varlık satışı daha geldi. ABD’li ünlü sanatçı Beeple’ın her gün paylaştığı ve toplamda 5 bine adete ulaşan eserlerinin kolajından oluşan eserin jpg formatındaki dijital dosyası, 69,3 milyon dolara satıldı.

Gerçek adı Mike Winkelmann olan Beeple’ın “Everydays – The First 5000 days” (Her Gün – İlk 5 bin gün) adlı eserin satış fiyatı, dijital sanat eserleri arasında rekor olarak kayıtlara geçti.


The New York Times’ın aktardığına göre, 255 yıllık müzayede evi Christie’s’de çevrimiçi yapılan açık artırmada satılan eser, non-Fungible Token (NFT-değiştirilemez para) olarak şubat ayında oluşturulmuştu.

Eser, bir açık artırmada satılan en pahalı NFT oldu.

69,3 milyon dolara satılan eser, jpg dosyası:

beeple
Beeple, Everydays – The First 5000 days

Açık artırma 100 dolar ile başladı

100 dolarla başlayan açık artırmada son bir saatte 180 teklif verilirken, en yüksek fiyat 69 milyon doları aştı. Son saniyelerde en yüksek teklif 30 milyon doların altındayken, tekliflerin gelmeye devam etmesi üzerine teklif süresi iki dakika uzatıldı ve rakam da hızla arttı.

Bu rakam ayrıca, yaşayan sanatçılar arasında bir esere açık artırmada verilen en yüksek üçüncü bedel oldu.

Bu alanda ilk iki sırada Jeff Koons ve David Hockney yer alıyor.

Beeple, daha önce ünlü Fransız moda markası Louis Vuitton ve ABD’li pop yıldızları Justin Bieber ve Katy Perry ile işbirliklerine imza atmıştı. Sanatçı, 21. yüzyıl günlük yaşamı üzerine dijital resimler üretiyor.


5 bin adet görselden oluşan eserden iki detay şöyle:

beeple

beeple

Mark Zuckerberg: 10 yıl içinde toplantılara ışınlanarak gideceksiniz


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.