5 çocuk aynı flütü kullandı, çocukların ailesinden 14 kişi pozitif çıktı!

Samsun’da beş çocuk aynı flütü kullandı. Ardından aileleriyle birlikte 14 kişi pozitif çıktı. OMÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Asuman Birinci, “Yayılımda çocuklarımız çok etkili bu konuda çocuklara eğitim verilmesi gerekiyor” dedi.

5 çocuk aynı flütü kullandı, çocukların ailesinden 14 kişi pozitif çıktı!

Video aşağıda – 5 çocuk aynı flütü kullandı, çocukların ailesinden 14 kişi pozitif çıktı!

Uzaktan eğitim 1 Mart’tan itibaren yerini yüz yüze eğitime bıraktı. Corona virüsü salgını sürecinde eğitimin aksatılmaması için yüz yüze eğitim seyreltilmiş model şeklinde uygulanmaya başlandı. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı risk haritasına göre çok yüksek riskli iller 17’den 58’e yükseldi.


OMÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Asuman Birinci, vaka artışlarında öğrencilerin önemli bir faktör olduğunu belirterek, bulaş konusunda öğrencilere eğitim verilmesi gerektiğini ifade etti. Samsun’da vaka sayılarının arttığını belirten Prof. Birinci, şunları söyledi:


Çocuklara eğitim verilmesi gerekiyor

– Artışın etkenlerinden birisi de okulların açılması. Çocuklar yayılımda çok önemli bir faktör. Karadeniz Bölgesi’nde bir şehrimizde beş çocuk, aynı flütü kullanıyor ve ardından da aileleri de olmak üzere toplam 14 kişi corona virüsü oluyor. Bir çocuk masumca “Ben flütü silmiştim” diyor ama birçok kişiye virüs bulaşıyor. Yayılımda çocuklarımız çok etkili bu konuda çocuklara eğitim verilmesi gerekiyor.

– İnsanlar kendilerini koruyor fakat torunlarıyla ve çocukları ile görüşmeye devam ediyorlar. Aynı evde yaşamayan herkes birbirlerine karşı risk faktörü. Bir anneanne ve dede, “Pandemi boyunca hiç kimseyle görüşmemiştik, sadece kızımız ve oğlumuz gelmişti” diyor. Dede torununu kucağına alıyor ve severken torunu hapşırıyor. Şimdi dede ve anneanne pozitifler.

Vaka sayıları artıyor


– Kasım ve aralık ayındı çok büyük bir pik yaşadık. Şu an kasım ve aralık kadar olmasa da giderek vaka sayılarımız artıyor. Fakat kasım ve aralık ayında Samsun’da iki laboratuvar vardı. Şu an 10 laboratuvarımız var. Testlerimiz çok kısa süre içerisinde çıkıyor. Şikayetlerimiz varsa istediğimiz bir merkeze gidip vakit kaybetmeden test yaptırmamız gerekiyor. Ne kadar erken test yaptırırsak, yayılımı o kadar önlemiş oluruz. (DHA)

Video – 5 çocuk aynı flütü kullandı, çocukların ailesinden 14 kişi pozitif çıktı!

İsmail Saymaz’dan Bakan Koca’ya: Şeriatla yönetilen Suudi Arabistan’da bile teravih 10 rekata indirildi