AKP’li Ahmet Hamdi Çamlı’dan laiklik paylaşımı: Hiçbir ön kabul olmaksızın masaya yatırılması gereken, mühim anayasal bir madde ve problemdir

AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı’dan laiklik paylaşımı: Hiçbir ön kabul olmaksızın masaya yatırılması, gözden geçirilmesi gereken, mühim anayasal bir madde ve problemdir.

Ahmet Hamdi Çamlı laiklik

AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, sosyal medya hesabından ‘Laiklik ihdasının 93. yıl dönümü…’ notuyla bir paylaşım yaptı. Çamlı’nın, “Hiçbir ön kabul olmaksızın masaya yatırılması, gözden geçirilmesi gereken, mühim anayasal bir madde ve problemdir” ifadeleri dikkati çekti.

Çamlı’nın, 10 Nisan 1928’de ‘Devletin dini, İslam dinidir’ şeklindeki 2. maddenin Anayasa’dan çıkarılmasının yıl dönümü için yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:


“Din ve vicdan hürriyeti kostümü ile takdim edilmiş fakat İslâm’ı red, gavurluğu cebr edici, inanca zulüm aracı olarak uygulanışlarına da gani bir şekilde şahit olduğumuz, kılık kıyafete hatta kıla tüye bile burnunu sokucu hale bürünebilen ‘Laiklik’ anlayışı yönetici aklın inisiyatifine terk edilemez.

Hiçbir ön kabul olmaksızın masaya yatırılması, gözden geçirilmesi gereken, mühim anayasal bir madde ve problemdir.


Eşine benzer bir uygulamasına rastlanılmayan uygulamasıyla Türkiye tarihi gayet açık ve ortadadır…”

ahmet hamdi çamlı laiklik paylaşımı

Kılıçdaroğlu: Laiklik ilkesinin Anayasa’dan çıkartılacağını tahmin etmiyorum