AKP’li belediyenin 65 milyon lira harcadığı hizmet binası bile yarıda kalmış

AKP’li Çorum Belediyesi’nin 25 milyon lira harcanan ancak yarıda kaldığı için harabeye dönen spor salonu binası gündeme gelmişti. Aynı belediyenin 65 milyon lira harcanan kendi hizmet binası da yarıda kalmış.

çorum belediyesi hizmet binası

Çorum’da, görevden alınan AKP’li Belediye Başkanı Muzaffer Külcü zamanında 2017 yılında 12 bin 492 metrekare alanda yapımına başlanan 65 milyon liralık belediye hizmet binası ve hizmet kampüsü inşaatının, 2018 yılı Eylül ayında biteceği açıklanmıştı.

Ancak, inşaatı yapan şirket ekonomik sıkıntı yaşayınca belirtilen tarihte işi teslim edemedi ve hizmet binası yapımı yarıda kalırken kampüsün yapımına hiç başlanılmadı.


Yeni başkan 15,7 milyon lira kredi çekti

31 Mart seçimlerinde kentin yeni Belediye Başkanı olan AKP’li Halil İbrahim Aşgın, yarım kalan hizmet binasının bitirmek için 2019 yılı Temmuz ayında yapılan meclis toplantısında kredi almak için yetki istedi.

Başkan Aşgın, mecliste yaptığı konuşmada, belediyenin kredi bütçesinin zayıf olmasına rağmen kredi alabileceklerini belirterek şu ifadeleri kullanmıştı:

* Sürüncemede bırakırsak belli bir süre sonra bina harap olur. Biz orayı rahat ve klimalı odalarda oturmak için değil, bu şehrin hakkını hukukunu korumak için bitirmeliyiz. Mevcut bir ihale süreci var. Bu firma yasal olarak işlemlerini yapıyor.

* Firma iş yapıyor ve karşılığında İller Bankası’ndan hakkedişlerini alıyor. Bu firmaya bizim gecikmiş bir borcumuz da yok. Yaptığı iş oranından İller Bankası’ndan hakkedişlerini alıyor.

* Diğer konular ise hukuk çerçevesinde çözülür. İhaleyi iptal ettiğimiz zaman kalan kısmı bizim 15 milyon liraya bitirme imkanımız yok. Yeni ihale demek maliyetlerin çok daha artması anlamına geliyor. Zaman kaybı anlamına da geliyor. Firmanın işi bırakma talebi de yok. Dolayısıyla yasanın bize vermiş olduğu imkanlar çerçevesinde çalışmalar devam edecek. Kullanılacak kredi ile firma yaptığı işlerin hakkedişlerini alacak.


Yapılan oylamada, AKP ve MHP’li üyelerin oyları ile Başkan Aşgın’a İller Bankası’ndan 15 milyon 745 bin 932 lira kredi kullanmak üzere yetki vermişti. (Sözcü)

AKP’li Çorum Belediyesi’nin 25 milyon lira harcadığı harabe!