Eskişehir’de iki kadını şort giydiği gerekçesiyle taciz eden erkek serbest bırakıldı!

Eskişehir’de iki kadını şort giydiği gerekçesiyle taciz eden ve hakaretlerde bulunan Ziya Işık isimli erkek serbest bırakıldı. Polis, koruma talebinde bulunan kadına “Koca şehirde bir daha nerede göreceksin” yanıtını verdi.

eskişehir şort taciz

Eskişehir’de bulunan Espark AVM’de dün iki genç kadın kıyafeti gerekçe gösterilerek Ziya Işık isimli erkek tarafından saldırıya maruz bırakıldı.

Kadınlar ‘tam kapanma’ öncesinde evlerinin yakınında bulunan alışveriş merkezi içerisindeki markete giderken 60 yaşlarında ve maske takmayan Ziya Işık tarafından hakaretlere maruz bırakıldı.


“Türkiye’de böyle giyinemezsiniz” diyerek kadınların yüzlerine tükürdü

Kadınların yüzlerine doğru tüküren saldırgan “Türkiye’de böyle giyinemezsiniz” diyerek hakaretler yağdırdı. Kadınlar özel güvenliğin yanına giderek durumu bildirdiklerinde ise polisi aramaları gerektiği söylendi.

Kadınların polisi aradığı sırada Ziya Işık cinsiyetçi hakaretler yağdırarak kadınların üstüne yürüdü. Bir süre sonra alışveriş merkezine gelen polise, durumu anlatan kadınlar karakola şikayetçi ve davacı olmak için ifade vermeye gitti. Ziya Işık karakoldaki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Polis: Koskoca şehirde bir daha nerede göreceksiniz

Kadınlar onları korkutup, rencide eden, hakaretlerde bulunan ve cinsiyetçi küfürler eden Ziya Işık hakkında 6284 Sayılı Kanun gereği tedbir kararı talebinde bulundu ancak “Partner olmadığınız için böyle bir yaptırım uygulayamayız, koskoca şehirde bir daha nerede göreceksiniz” yanıtı aldı.


Avukatın tepkisi üzerine koruma talebi oluşturan polis, “Nasıl olsa mahkemede reddedilecek” dedi.

Tacize maruz bırakılan kadınlardan Zozan Güneş, Ziya Işık tarafından AVM içerisinde iki kez taciz edilmesine rağmen Işık’ın karakoldaki ifadesinin ardından serbest bırakılmasına tepki gösterdi.

“Kendimi güvende hissetmediğim hukuk sistemini kabul etmiyorum!”

BirGün‘e konuşan Güneş, “Bir Kadın olarak yürüdüğüm her yolu korku ve endişe ile yürüyorum. Bir insan korkularıyla yürüyebilir mi? Yürümemeli fakat cinsiyetimden dolayı bu korku ve endişeler benimle beraber yürüyor” dedi.

“Şunu da söyleyeyim; korku sadece geceleri veya tek başına yürürken peşinde olmuyor. Yaşadığın her an seninle beraber” diyen Güneş, “Gündüz, gece demeden erkliğin olduğu her alanda bu korku ve endişe benimle beraber. Bu seferki korku beni ansızın kalabalığın olduğu kamuya açık bir alanda yakaladı” ifadelerine yer verdi ve sözlerini şöyle sürdürdü:


“60 yaş civarındaki bir erkek gözlerini dikip bedenimi süzüyor ulu orta ve sadece süzmekle kalmayıp cinsiyetçi hakaretlerde bulunuyor ve yine soğuk kanlılığını ve cesareti koruyarak “Türk kadınına yakışıyor mu bu şort” deyip gözleri ile halen taciz ediyor beni. Aynı alanda 2 kez aynı erkek tarafından taciz ediliyorum. Yüz binlerce kadın bu korkuyu bu tedirginliği yaşıyor… Kimileri bu korkuyu dile getiremiyor bile. Kimileri göz yummak durumunda kalıyor. Ben bugün kız kardeşlerimin sesi oluyorum. Davamdan vazgeçemiyorum. Kendimi güvende hissetmediğim bir hukuk sistemini de kabul etmiyorum.”

Mahkeme, ‘Zamanında şikayet edilmedi’ deyip istismar davasını düşürdü!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.