Elon Musk’tan kripto para açıklaması: Aslında Dogecoin şakaydı ama gerçek oldu

Yaptığı sosyal medya paylaşımları ile Bitcoin ve Dogecoin gibi para birimlerine yön veren Elon Musk, yeni açıklamalarıyla bu kez şaşırttı. Musk, Dogecoin için “aslında bir şakaydı” dedi.

dogecoin

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, yaptığı sosyal medya paylaşımlarıyla son zamanlarda kripto para piyasasına yön veren en önemli isim haline geldi. Özellikle Bitcoin ve Dogecoin hakkında paylaşımlar yapan ve her iki kripto para biriminin de değer kazanmasını sağlayan Musk, bu kez yaptığı açıklamalarla herkesi şaşırttı.

Musk, Twitter üzerinden yaptığı yeni paylaşımda kripto paraya yatırım yapan ya da yapmak isteyenleri uyardı. “Kripto paralar umut vaat ediyor ama lütfen yatırımlarınızı dikkatli yapın” diyen Musk, insanları tüm yatırımlarını kripto paraya yatırmamaları konusunda uyardı ve bunun çok da akıllıca bir hamle olmayacağını söyledi.


Elon Musk’ın paylaşımları ile bir anda gündem olan ve değerini katlayan Dogecoin de Musk’ın yeni paylaşımında kendine yer buldu. Musk, Dogecoin’in aslında bir şaka olarak başladığını ve kripto paralarla dalga geçme amacını taşıdığını söylerken, sonrasında bu durumun değiştiğine dikkat çekti:

“Dogecoin’in bir şaka olarak başladı, yaratılmasındaki amaç kripto para piyasası ile dalga geçmekti. Ama sonrasında gerçek bir kripto para birimi halini aldı.”

Dogefather paylaşımı

Musk, geçen hafta pazar günü, 8 Mayıs’ta konuk olacağı Saturday Night Live şovu işaret ederek, “Dogefather” diye bir tweet attı; bu durum Dogecoin fiyatını 0,36 dolardan 0,69’a kadar yükseldi.


Dogecoin, program öncesinde ise yüzde 8 kadar geri çekildi. 0,51 dolara kadar inen fiyat gelen tepkiyle birlikte şimdilik kendisini yeniden 0,61’in üstüne atmış gözüküyor.

“Dogecoin’de 1 dolar hedefi hala güçlü”

Investing.com’un kıdemli analisti olan Jesse Cohen, Doge coinin hala 1 dolar seviyesine ulaşma olasılığının yüksek olduğunu söyledi. Fast Company’ye açıklama yapan Cohen, artışta 2021’de yükselen sosyal medya ilgisinin payının büyük olduğunu vurguladı.

Cohen, “DOGE 1 dolara ulaşırsa, bu yılın başında 1.000 dolarlık bir yatırım yapan kişinin cebinde bugün 185 bin dolar para olmuş olacak. 5 dolara ulaşırsa ise artık milyonlardan söz edilebilir” dedi.


Cohen sözlerini şöyle sürdürdü: “Yüksek profilli milyarderlerden gelen destek, fiyatlama ve meşrutiyete katkıda bulunmaya devam edecek. Beklentimiz paranın büyük hacimli pahalı coinlerden daha küçük alt coinlere akması.”

Bitcoin yatırımı yaparken nelere dikkat edilmeli?