Elon Musk’tan kripto para açıklaması: Aslında Dogecoin şakaydı ama gerçek oldu

Yaptığı sosyal medya paylaşımları ile Bitcoin ve Dogecoin gibi para birimlerine yön veren Elon Musk, yeni açıklamalarıyla bu kez şaşırttı. Musk, Dogecoin için “aslında bir şakaydı” dedi.

dogecoin

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, yaptığı sosyal medya paylaşımlarıyla son zamanlarda kripto para piyasasına yön veren en önemli isim haline geldi. Özellikle Bitcoin ve Dogecoin hakkında paylaşımlar yapan ve her iki kripto para biriminin de değer kazanmasını sağlayan Musk, bu kez yaptığı açıklamalarla herkesi şaşırttı.

Musk, Twitter üzerinden yaptığı yeni paylaşımda kripto paraya yatırım yapan ya da yapmak isteyenleri uyardı. “Kripto paralar umut vaat ediyor ama lütfen yatırımlarınızı dikkatli yapın” diyen Musk, insanları tüm yatırımlarını kripto paraya yatırmamaları konusunda uyardı ve bunun çok da akıllıca bir hamle olmayacağını söyledi.


Elon Musk’ın paylaşımları ile bir anda gündem olan ve değerini katlayan Dogecoin de Musk’ın yeni paylaşımında kendine yer buldu. Musk, Dogecoin’in aslında bir şaka olarak başladığını ve kripto paralarla dalga geçme amacını taşıdığını söylerken, sonrasında bu durumun değiştiğine dikkat çekti:

“Dogecoin’in bir şaka olarak başladı, yaratılmasındaki amaç kripto para piyasası ile dalga geçmekti. Ama sonrasında gerçek bir kripto para birimi halini aldı.”

Dogefather paylaşımı

Musk, geçen hafta pazar günü, 8 Mayıs’ta konuk olacağı Saturday Night Live şovu işaret ederek, “Dogefather” diye bir tweet attı; bu durum Dogecoin fiyatını 0,36 dolardan 0,69’a kadar yükseldi.


Dogecoin, program öncesinde ise yüzde 8 kadar geri çekildi. 0,51 dolara kadar inen fiyat gelen tepkiyle birlikte şimdilik kendisini yeniden 0,61’in üstüne atmış gözüküyor.

“Dogecoin’de 1 dolar hedefi hala güçlü”

Investing.com’un kıdemli analisti olan Jesse Cohen, Doge coinin hala 1 dolar seviyesine ulaşma olasılığının yüksek olduğunu söyledi. Fast Company’ye açıklama yapan Cohen, artışta 2021’de yükselen sosyal medya ilgisinin payının büyük olduğunu vurguladı.

Cohen, “DOGE 1 dolara ulaşırsa, bu yılın başında 1.000 dolarlık bir yatırım yapan kişinin cebinde bugün 185 bin dolar para olmuş olacak. 5 dolara ulaşırsa ise artık milyonlardan söz edilebilir” dedi.


Cohen sözlerini şöyle sürdürdü: “Yüksek profilli milyarderlerden gelen destek, fiyatlama ve meşrutiyete katkıda bulunmaya devam edecek. Beklentimiz paranın büyük hacimli pahalı coinlerden daha küçük alt coinlere akması.”

Bitcoin yatırımı yaparken nelere dikkat edilmeli?


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.