Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Günümüz gençliği özgürlüğüne düşkün

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Günümüz gençliği özgürlüğüne düşkün. İstiyoruz ki gençlerimiz faruk olsun, yani iyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan, faydalıyı zararlıdan ayırt edebilen örnek bir nesil olsun.

Ali Erbaş

“Günümüz gençliği, bizlerin onları anlamada yetersiz kaldığımızı düşünüyor” diyen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, gençliğin özgürlüğüne düşkün olduğunu ve hayatlarına müdahale edilmesinden hoşlanmadığını söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, başkanlığın eğitim merkezinde düzenlenen Diyanet Genç Çalıştayı’nın açılış programında yaptığı konuşmada, ‘küresel boyutta büyük değişim ve dönüşümlerin yaşandığı bir sürecin içinde olunduğunu’ söyledi.


Yeni kuşakların dil ve üslubunu anlamanın zorunluluk olduğunu ifade eden Erbaş, “Nesiller birbirlerini çok hızlı eskitip aşındırırken genç nesille iletişim kurabilmenin yollarını bulmakta acele etmeliyiz. Çağı dikkate almadan, eleştirilere kulak vermeden, farklı fikirleri görmeden gençlerle diyalog kurabilme çabaları sonuç vermeyecektir. Onların gerçeklerini, hislerini, hayallerini bilmeden tutkulu bir şekilde onlara ulaşma çabası da bir fayda sağlamayacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Gençlerin kendini ifade etme yöntemlerinin farklılaştığını dile getiren Erbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Gençlerimiz iyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan, faydalıyı zararlıdan ayırt edebilen bir nesil olsun”

“Günümüz gençliği, bizlerin onları anlamada yetersiz kaldığımızı düşünüyor. Bizlerden, daha müsamahakar olmamızı ve kendilerini anlayışla karşılamamızı bekliyorlar. Özgürlüğüne düşkün, hayatına müdahaleden hoşlanmayan bu kuşak, şeffaflık ve bugün burada gerçekleştirdiğimiz çalıştaylar gibi kendilerinin de iştirak edebileceği diyaloglar bekliyorlar.


Dolayısıyla yargılamadan ve etiketlemeden gençlerimizin fikirlerini, düşüncelerini, ideallerini, hayallerini dinlememiz gerekiyor. Bu yüzden yetişkinler olarak çalışmalarımızı, planlarımızı yeni nesilleri kuşatacak şekilde genişletmek durumundayız. İstiyoruz ki gençlerimiz faruk olsun, yani iyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan, faydalıyı zararlıdan ayırt edebilen, can taşıyan bütün varlıklara karşı merhamet hissiyle, çevreye karşı koruma duygusuyla yaklaşabilen örnek bir nesil olsun.”

Ali Erbaş: Şehirlerarası otobüslerin molaları, namaz saatlerine göre ayarlansın