Katarlı gençler, Türkiye’de sınavsız tıp okuyabilecek iddiası

Türkiye ile Katar arasında imzalanan protokole göre, Katarlı gençler Türkiye’de tıp, diş hekimliği, eczacılık eğitimi alabilecek. Anlaşma kapsamında hastane kurulması ve işletilmesi de var. Katarlı öğrencilerin sınavsız tıp okuyabileceği iddiaları üzerine Milli Savunma Bakanlığı’ndan yalanlama geldi.

katar sınavsız tıp

Türkiye ile Katar arasında “Askeri Sağlık Alanında Eğitim ve İşbirliği” Protokolü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan protokole göre, Katarlı gençler sınava girmeden Türkiye’de tıp, diş hekimliği, eczacılık sağlık meslek yüksek okulu, hemşirelik alanlarında ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitim alabilecek. Protokolde eğitime kabul edilecek öğrencilerle ilgili şartlar sıralanırken, YKS ya da herhangi bir sınav şartından bahsedilmediği iddia edildi.


Türkiye ile Katar arasında yapılan ‘Askeri Eğitim ve İş Birliği Protokolü’ gereğince iki ülke vatandaşları tıp, diş hekimliği, eczacılık sağlık meslek yüksek okulu, hemşirelik alanlarında karşılıklı olarak ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitim alabilecek.

Katar Silahlı Kuvvetleri’ndeki personel ve öğrencilerin Türkiye’de tıp okuyabilmesinin önünü açan protokol Resmi Gazete’de yayımlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan protokole göre, Katar’daki asker veya sivil silahlı kuvvetler personeli ya da öğrencileri Türkiye’de diş hekimliği, eczacılık, hemşirelik alanlarında ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitim alabilecek.

2 Mart 2021’de Doha’da imzalanan protokol, karşılıklılık ilkesine dayanıyor. Protokol 5 yıl için düzenlendi, aksi beyan edilmedikçe bu sürenin sonunda her yıl bir yıllığına uzayacak.

Güncelleme: 25 Haziran 2021 TSİ 23:45


MSB’den sınavsız tıp eğitimi iddialarına yalanlama

Anlaşmanın kamuoyuna ‘Katarlı gençlere Türkiye’de sınavsız tıp eğitimi hakkı verildi’ şeklinde yansıması üzerine Milli Savunma Bakanlığı açıklama yaptı:

“Bu protokol askeri sağlık alanında işbirliği protokolü ve misafir personel ve misafir öğrenciler Katar Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan asker sivil personel ile Katar silahlı kuvvetlerinde görev yapmak üzere eğitim alacak personeli kapsıyor.”

Misafir personel de istihdam edilecek

Protokolde misafir öğrencilerin yanı sıra misafir personel de istihdam edilecek. Sağlık kurumlarının kurulması, işletilmesi ve sağlık hizmeti sunumu alanında karşılıklı bilgi paylaşımı ve yardımlaşma da iş birliği kapsamına alındı. Ayrıca hasta tedavisi, sağlık lojistiği alanında iş birliği, sağlık alanında ortak tatbikat ve ziyaretler düzenlenmesi de öngörüldü.

Ücretine kabul eden ülke karar verecek

Protokol kapsamında görevlendirilen misafir personel ve misafir öğrencilerin mali ve özlük hakları da belirlendi. Faaliyetlerin ücretli, ücretsiz veya indirilmiş ücret karşılığında düzenlenmesine kabul eden ülke karar verecek.

5 yıllık sözleşme

Protokolde Katarlı misafir personel ve yakınları ile Katarlı öğrencilerin mümkün olan hallerde askeri hava/kara ulaşım araçlarından ücretsiz istifade edebilecek. Askeri orduevi ve misafirhanelerden de yararlanabilecekler.


Askeri Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Vekili Hava Tabip Tuğgeneral Durmuş Aydemir tarafından imzalanan protokol 5 yıl için düzenlendi, aksi beyan edilmedikçe bu sürenin sonunda her yıl otomatik olarak uzayacak.

katar tıp

Foça’daki Türkiye’nin ilk tatil köyü Bahreyn’li şirketler grubuna gitti!