Marmaris’te yemek için halk plajına helikopterle iniş yaptılar

Muğla Marmaris ilçesi Kumlubük plajına helikopter indirildi. Yurttaşların görüntülediği anlar sosyal medyada gündem oldu.

marmaris helikopter

Video aşağıda – Muğla’nın Marmaris ilçesindeki Kumlubük koyuna inen helikopter sahilde güneşlenenler ve denize girenler için tehlike yarattı.

“Plaja helikopter indirilmesi yasak”

Görüntüler, İYİ Parti İstanbul İl Teşkilatı Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ali Kıdık da tarafından paylaşıldı.


Kıdık, paylaşımında, “Bu helikopter Maris Otel’e yemek için müşteri getirmiş. 1. Acil durum olmadığı sürece plaja helikopter indirilmesi yasak. 2. Otellerin helikopter pisti olmalı” ifadelerini kullandı.

Paylaşımına, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün resmi hesabını da etiketleyen Kınık, “SHGM bu durumda nasıl bir müeyyide uygulayacak” diye de sordu.

Yorumlarda otelin hem karadan hem denizden yolunun olmasına rağmen ve bir aciliyet yokken helikopterle yapılan bu tehlikeli taşımaya eleştiri yağdı.

Helikopter VAV Teknoloji Bilişim Sanayi A.Ş.’ye kayıtlı

Söz konusu helikopteri geçen sene satın alan VAV Teknoloji Bilişim Sanayi A.Ş. sahibi ve helikopteri bizzat kullanan Temel Akçay, konuyla ilgili Hürriyet‘e yaptığı açıklamada;

“Biz havacılık aşığı bir aileyiz. Ben ve kardeşim Tamer Akçay, Türkiye’nin 6 sivil helikopter pilotlarından ikisiyiz. Eşim Nilüfer Akçay, Türkiye’nin ikinci kadın ultra light uçak pilotu. Kızım da 17 yaşında, Türkiye’nin en genç bayan ultra light uçak pilotu eğitimini alıyor, 18 yaşında lisansını alacak. Önceki gün de Marmaris Kumlubük mevkiine, Devlet Hava Meydanları’na bildirdiğimiz koordinatlar çerçevesinde iniş yaptık. Sivil havacılık mevzuatı gereği pilot sorumluluğunda emniyeti sağladığınız her yere iniş yapabilirsiniz. Biz uçuş planını ZZZZ diye dolduruyoruz, yani bilinmez yere iniş olarak, dolayısıyla da bir miktar sağına ya da soluna iniş yapmamızda sakınca olmadığı halde biz tam bildirdiğimiz koordinatlara, plaja iniş yaptık.”


Fatih Altaylı: Plaja helikopterle inmek kurallara uygun mu?

Gazeteci Fatih Altaylı da, Marmaris’te Kumlubük plajına bir helikopterin indiği anları paylaştı.

O anları sosyal medya hesabı üzerinden paylaşan ve tepki gösteren Fatih Altaylı, “Burası Marmaris Kumlubük. Halk plajına inen bu helikopterin yolcuları yemeğe gelmişler. Afiyet olsun da halka açık bir plaja helikopterle inmek kurallara uygun mu?” ifadelerini kullanarak, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nü etiketledi.

Otelin sosyal medya hesaplarından da helikopterin sahile indiği anlar paylaşıldı.

Güncelleme: 26 Haziran 2021 TSİ 00:55

AYDEM Enerji açıklama yaptı

Aydem Enerji’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Aydem Enerji ve bünyesindeki grup şirketlerinin veya herhangi bir çalışanın, haberde geçen konuyla bir ilgisi bulunmamaktadır.”


“Sosyal medyada yer alan ve bir sahile iniş yaptığı görülen helikopter ile ilgili olarak, sorumluluğumuz gereği açıklama yapma ihtiyacı doğmuştur. Görüntülerdeki helikopter, şirketimiz tarafından Ocak 2020’de teknoloji alanında faaliyet gösteren bir firmaya satılmıştır. Söz konusu görüntüler ile Aydem Enerji’nin, holdinge bağlı şirketlerinin ve\veya herhangi bir yöneticimizin kesinlikle ilgisi bulunmamaktadır. Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.”

Hızlı trende de yolcu garantisi tutmadı: Hazine 7.5 milyon dolar ödeyecek