Pazarcı: İnsanlar çok mağdur, sürekli veresiye istiyorlar

İzmir’de emeklerinin karşılığını alamadıklarından dert yanan pazarcı esnafı, veresiye talebinde bulunan müşteri sayısının giderek arttığını söyledi, yurttaşlar da yüksek fiyatlardan şikâyetçi.

pazarcı Video aşağıda – Türkiye’de Haziran ayı ile birlikte kontrollü normalleşme dönemine girilirken, ekonomik açıdan uzun süredir zor günler geçiren yurttaşlar pazaryerlerinde de veresiye alışverişe yöneldi. İzmir Bornova’da bulunan Özkanlar Pazaryeri’ndeki pazarcı esnafı, alım gücü düşen çok sayıda müşterinin veresiye talep etmeye başladığını söyledi. Esnaflar, veresiye defteri tutmadıklarını, devamlı müşterilerin zamanı geldiğinde ödeme yaptığını ifade etti.

ANKA Haber Ajansı’na konuşan bir pazarcı “İnsanlar çok mağdur, veresiye istiyorlar, veriyoruz. Yardımcı olmaya çalışıyoruz. Sabit müşterilerimiz var. Parası olmuyor, ‘Sonra vereceğim’ diyor. Veresiye defteri tutmuyoruz, devamlı gelen müşterilere güveniyoruz. Yüzde 90’ı da daha sonra getirip veriyor. Esnaf olarak bizim de işlerimiz düşük, kriz var. Domatesin bize gelişi 4.5-5 lirayı buluyor. 6 liraya satabiliyoruz” dedi.


“Bedavaya çalışıyoruz” diyen bir diğer pazarcı ise, “İşlerimiz iyi değil. Allah sonumuzu hayır etsin. Masraflar ağır, ürünü pazarda istediğimiz fiyata satamıyoruz. Halka hizmet gibi bir şey yapıyoruz. İhtiyacı olanlara bazen para almadan da veriyoruz. Devamlı müşterilerimiz var, parası çıkmıyor. ‘Haftaya vereyim’ diyor. Biz de ‘tamam’ diyoruz. Veresiye defteri tutmuyoruz, zaten daha ödüyorlar” diye konuştu.

Eskiye oranla işlerde büyük düşüş yaşandığını söyleyen başka bir pazarcı da “Borçlarımız çok. Patatesi 2 lira 20 kuruşa alıp 2 buçuk liraya veriyoruz. Zor durumdayız. Sadece biz değil herkes böyle. Vatandaşın alma gücü yok. ‘200 liraya çıktım, hiçbir şey alamadım” diyor. Veresiye de isteyen var, tanıdığımız kişilere veriyoruz. İnsanlar geçmişte 2 kilo istediği şeyi şimdi bir kilo ya da yarım kilo alabiliyor” ifadelerini kullandı.


Bir başka esnaf da çok kötü dönemler geçirdiklerini ancak bunların geride kalacağına inandığını belirtti.

İnsanların geçim derdinde olduğunu belirten bir vatandaş da şöyle konuştu:

“Tarım ve hayvancılık biterse ülkede hiçbir şeyin fiyatı sabit kalmaz. İhtiyaçlarımızı pazardan almaya çalışıyoruz. Peynir hariç sadece 120 lira sebze ve meyveye veriyoruz. 2 yıl önce 50-60 liraya pazar yaparken şu an 120 liraya yapamıyoruz. Sonra enflasyon yüzde 17 diyorlar. Hadi canım, Büyüyoruz ama sadece fiyatlarda. Sadece biz değil kimse hoşnut değil bu durumdan” dedi. Vatandaşın annesi de “Benim eşim emekli. Çalışan kızımız var öyle idare ediyoruz. Tek başına emekli olanlar ne olacak. Kızım yanımızda olmasa pazar alışverişi de yapamayacağız” dedi. Kaynak: ANKA


https://www.youtube.com/watch?v=OCgV0hggyX8

Vatandaştan, Erdoğan’ın “Neymiş millet açmış” sözlerine tepki: Biz onu buralara kadar getirdik, bedelini çok ağır ödüyoruz


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.