Bakan Koca açıkladı: Delta Plus varyantı 3 farklı şehirde görüldü

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Delta Plus varyantının 3 farklı şehirde görüldüğünü, bunlardan bir tanesinin İstanbul olduğunu belirtti. Delta vartantının tespit edildiği il sayısının ise 30’u bulduğunu ifade etti.

delta plus

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 26 Haziran – 2 Temmuz arasında illere göre her 100 bin kişide görülen yeni tip koronavirüs (Covid-19) vaka sayılarını açıkladı. Koca ayrıca, Delta Plus varyantının 3 kişide, 3 farklı şehirde görüldüğünü duyurdu.

Bakan Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İllerimizde 100.000 nüfusa karşılık gelen bir haftalık toplam vaka sayısını gösteren insidans haritasının güncel halini ekte görebilirsiniz. Salgının sonu aşı ile geliyor. Yarına bugünden daha güvenli bakabilmek için aşınızı olun” ifadelerini kullandı.


İllere göre haftalık Covid-19 vaka sayısı, her 100 bin kişide Ankara’da 71,99, İstanbul’da 54,60, İzmir’de 23,51 oldu.

Vaka sayısı en fazla azalan iller

Öte yandan Bakan Koca, vaka sayısı son 1 haftada en fazla azalan illeri de açıkladı. Buna göre, Gümüşhane, Eskişehir, Artvin, Denizli ve Bartın vaka sayılarının en fazla azaldığı iller oldu.


Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Son bir haftada vaka sayısı en çok azalan illerimiz; Gümüşhane, Eskişehir, Artvin, Denizli ve Bartın. Salgının sonu aşı ile geliyor. Yarına bugünden daha güvenli bakabilmek için aşınızı olun.”

Delta Plus varyantı 3 farklı ilde görüldü

Koca, ayrıca Delta Plus varyantının 3 kişide, 3 farklı ilde görüldüğünü bildirdi.


Koca, şunları söyledi: “Delta Plus 3 kişide, 3 farklı ilde görüldü. Bunlardan biri İstanbul. Ankara’da yok. Diğer iki ili söylemeyeyim. Bu kişilerin de genel durumları iyi, ayaktan takip edilen hastalar. Dolayısıyla o açıdan daha ağır geçiren kişiler değil. Delta ise sayıları giderek artıyor, 284’lere kadar çıktı. İl sayımız da artıyor, 30’u buldu. Türkiye’ye 35,5 milyon doz BioNTech aşısı geldi, perşembe günü 1,5 milyon doz daha gelecek.”

Delta plus varyantı: Yeni mutasyon tespit edildi, daha bulaşıcı ve tehlikeli!