21 bin kontenjanın 10 binini yabancı uyruklulara ayıran Dokuz Eylül Üniversitesi’nden açıklama: “Tercih değil zorunluluk!”

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nin (DEÜ), 2021-2022 eğitim öğretim dönemi için açtığı 21 bin 260 kişilik öğrenci kontenjanının 10 bin 115’ini yabancı öğrencilere ayırmasına tepki gelmişti. Gelen tepkiler üzerine DEÜ, yazılı açıklama yaparak yarı kontenjanını yabancı öğrencilere açmanın tercih değil zorunluluk olduğunu belirtti.

Dokuz eylül üniversitesi

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi, geçtiğimiz günlerde 2021-2022 öğretim yılı için yabancı öğrenci kabulü kontenjanını 10 bin 115 olarak açıklamıştı. Toplamda 21 bin 260 öğrencinin kabul edileceği üniversiteye yabancı uyrukluların bölümlerine göre 2 bin 800 TL ile 54 bin TL arasında ücretlerle kaydedileceğini duyurmuştu. Başta öğrenciler olmak üzere birçok kesim tarafından bu karara tepki gösterildi.

Karara karşı çıkanlar arasında CHP İzmir Milletvekilleri Özcan Purçu ve Tacettin Bayır, Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi vermesinin ardından DEÜ’den açıklama geldi.


“TERCİH DEĞİL ZORUNLULUK”

Açıklamada “Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) Uluslararasılaşma Strateji Belgesi’nde pilot seçilen üniversitemiz, uluslararası öğrenci sayısını artırmaya yönelik çalışmalardan doğrudan sorumludur. Dolayısıyla burada, tercihimiz değil ulusal yükseköğretim politikalarına uyma zorunluluğumuz bulunmaktadır” denildi.

Açıklamanın tamamı ise şöyle; 

“Yükseköğretim Kurumları Sınavı-2021’in tercih döneminde; üniversitemizin yabancı uyruklu öğrenciler için ayırdığı kontenjan, birkaç husus dikkate alınarak belirlenmiştir. Öncelikle, bağlı olduğumuz Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) Uluslararasılaşma Strateji Belgesi’nde pilot seçilen üniversitemiz, uluslararası öğrenci sayısını artırmaya yönelik çalışmalardan doğrudan sorumludur. Dolayısıyla burada, tercihimiz değil ulusal yükseköğretim politikalarına uyma zorunluluğumuz bulunmaktadır. Açılan kontenjan YÖK’ten onay alındıktan sonra kamuoyuna duyurulmuştur.


Ayrıca üniversitemiz, mensup ve mezunları ile büyük bir ailedir. Bizler de ihtiyaç duydukları alanlarda onlara her türlü imkânı sunar; özellikle öğrencilerimiz konusunda hiçbir kısıtlamada bulunmayız. Kurumumuz güçlüdür, muktedirdir. “Gelir öğrenciler için kullanılacak”

Yabancı uyruklu öğrencilerden veya sosyal tesislerden elde edilecek gelirin tamamı, 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 46. maddesi, ‘i’ bendinde açıklandığı üzere öğrencilerin beslenme, barınma, sağlık, spor, kültür ve diğer sosyal hizmet giderleri gibi alanlarda kullanılır.

Sayıştay denetimine tabi bu konuda, ilgili mevzuat sarihtir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrenci adaylarımıza bu yıl tahsis edilen kontenjan ise geçen yıla göre artırılmıştır. Bunun yabancı uyruklu öğrenciye ayrılan kontenjanla yakından uzaktan alakası bulunmamaktadır. Yabancı uyruklu öğrenci alım sürecindeki sınav da akademisyenler tarafından hazırlanmakta ve titizlikle düzenlenmektedir.

Üniversitemize, başarılı olan ve kriterleri uyan yabancı uyruklu öğrenciler kayıt yaptırmaktadır. Geçen akademik yıl üniversitemizde 2200 uluslararası öğrenci kontenjanı ayrılmış; sadece 700 yabancı uyruklu öğrenci kayıt yaptırmıştır.”

REKTÖR, ESKİ AKP GENEL BAŞKANVEKİLİ


Dokuz Eylül Üniversitesinin rektörü Nükhet Hotar, verilen bu karar ile dikkatleri üzerine çekerken yabancı öğrenci kontenjanını 3 yılda 41 kat arttığı tespit edildi. Ayrıca Hotar, eski AKP Genel Başkan Yardımcısı ve eski AKP Milletvekiliydi.

MEB açıkladı: 530 bin Suriyeli devlet okullarında eğitim görüyor!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.