Pepsi’den agresif kampanya: Coca Cola Zero’yu beğenmeyenlere ücretsiz Pepsi!

Pepsi’den Coca-Cola’ya misilleme! Coca-Cola Zero’nun tadının devamlı değiştirilmesini tiye alan Pepsi, yeni Coca-Cola Zero Sugar’ı beğenmeyenlere Pepsi Zero Sugar ısmarlayacağını duyurdu!

coca cola zero pepsi

Kabul edelim, kendi sektörünün devi iki markanın atışmalarını izlemek bir hayli eğlenceli. Gerçi artık bu tarz reklam ve pazarlama kampanyaları etik olmadığı için artık çok da tercih edilmiyor ancak markalar zaman zaman kendilerini ufak tefek sataşmalardan da alamıyor.

Bu kez de Pepsi’nin attığı bir tweet hepimize “Bakalım neler olacak” dedirtti. Ezeli rakibine Twitter’dan misilleme yapan marka, Coca-Cola’nın yeni içeceğini tiye alıyor.


En iyi şekersiz kola kimde?

Şekersiz içecek furyasının dünyayı kasıp kavurmasıyla kola markaları da kolları sıvadı ve şekersiz kolalarını meydanda kapıştırmaya başladı. Şekersiz içeceği için yıllardan beridir aynı tarifi kullanan Pepsi’nin aksine Coca-Cola, defalarca yeni tarifler denemeye ve o mükemmel lezzeti bulmaya çalışıyor.

Geçen hafta da bir kez daha Zero markasını yeniden tasarlayan Coca-Cola, tüketicilere Coca-Cola Zero Sugar’ı tanıttı. Üstelik tanıtırken “şimdiye kadarki en iyi kola” olup olmadığını soran bir kampanya da başlattı. Buraya kadar her şey normalken Pepsi, bir tweet atarak rakibine karşı kendi şekersiz kola kampanyasını başlattı. Coca-Cola’ya sataşan marka, #MyCokeBreakUp hashtagini kullandı.


Coca-Cola bu tweetlere nasıl bir cevap verecek merak konusu. Nitekim dev markanın pek de altta kalacağını düşünmüyoruz ancak, bakalım son sözü söyleyen kim olacak?

Pepsi’nin şekersiz kolasına güveni tam

Gazlı içecek pazarında, şekersiz kola yarışında Coca-Cola hala Pepsi’den daha büyük bir paya sahip. Pazar araştırma şirketi Euromonitor International’ın rakamlarına göre Coca-Cola Zero Sugar (eski adıyla Coca-Cola Zero), geçen yıl ABD gazlı içecek pazarının yüzde 7,9’unu kontrol ediyordu. Pepsi Zero Sugar ise (2016 yılına kadar eski adıyla Pepsi Max) aynı dönemde yüzde 0,4 pazar payına sahipti.

kola tüketici talebi


Coca-Cola CEO’su James Quincey, Coca-Cola Zero Sugar’ın muhtemelen 2021 ve sonrasında şirketin en büyük büyüme kaynağı olacağını belirtti. Pepsi ise, şekersiz içeceğinin pazar payını artırmak için National Football League sponsorluğunu kullanmayı planlıyor. Ayrıca, Adweek‘de yer alan habere göre, PepsiCo’nun pazarlama Başkan Yardımcısı Todd Kaplan, şirketin Pepsi Zero Sugar’a yönelik niyeti hakkında, “Kazanmak için çok yatırım yapacağız” dedi. (Kaynak: Marketing Türkiye)

Rekor kıran elektrik faturaları sosyal medyanın gündeminde!