Soylu sel bölgesinde: Batı ülkelerinde görüyoruz, halen patinaj yapıyorlar

Soylu: Batıda birkaç ülkede de sel oldu, halen patinaj yapıyorlar. Biz ise oralardaki işlerimizi tamamladık, yüzlerce köye gıdalarını, ekmeklerini ve sularını getirdik. Hiçbir şeyden erinmedik. Köyün çocuklarını helikopterlerle gezdiriverdim.

süleyman soylu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sel felaketinde büyük bir imtihanla karşı karşıya kaldıklarını, bu sınavı mahcup olmadan verdiklerini, aynı dönemde sel yaşayan bazı batı ülkelerinin ise halen ‘patinaj yaptığını’ belirtti.

Bartın’da sel bölgelerinde incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, afetten en çok etkilenen Zafer köyünde sohbet ettiği vatandaşlara “geçmiş olsun” dileklerini iletti, yardım ekiplerine kolaylık diledi.


Burada vatandaşlara seslenen Soylu, bölgedeki hasarın giderilmesi konusunda çok daha iyisini yapmadan çalışmaları durdurmayacaklarını ve kimsenin endişesinin olmaması gerektiğini söyledi.

Karşı karşıya kalınan afetlerde yoğun bir çalışma gerçekleştirdiklerini ifade eden Soylu, şunları kaydetti:

“Şimdi de burada aynısını yapacağız. Milletin işbirliğini, elbirliğini ortaya koyduk. Devletin gücünü ortaya koyduk. Yaklaşık sadece Kastamonu’da bin 345 kişi çatılardan helikopterle kurtuldu. 1500 kişiyi botlarla dalgıçlarımız, polis, jandarma, İHH, AKUT… Onlarla oradan kurtarabilme fırsatına sahip olduk. İşin maddi boyutunda elimizden geleni yapıyoruz da zaten. Bozkurt, Kastamonu ve Sinop’ta ev hasarlarının yüzde 95’ini, araç hasarlarının büyük bir bölümünü ödeyiverdik. Ticari müesseselerle bir araya geldik. Onlarla halleştik. Hem Sinop’ta bizatihi kendim, vali arkadaşlarım hep beraber oturduk. İki tam gün sürdü. Burada da aynısını yapacağız.”

Ticari müesseseleri ayağa kaldıracaklarını, evleri eskisinden daha iyi şekilde yapıp sahiplerine teslim edeceklerini aktaran Soylu, “Hasarların da önemli ve büyük bir bölümünü karşılayacağız. Van, Elazığ’da bu yapıldı. Rize, Giresun, Arhavi’de de yapıldı. Burada da yapılacak. Devlet bugün için lazım. Onun için Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın tekrar selamları ve geçmiş olsun dilekleri var. Emrinize amadeyiz” ifadelerini kullandı.

‘Daha iyisini yapıp teslim edeceğiz’

Batı ülkelerinde yaşanan sel felaketleriyle Türkiye’dekini kıyaslayan Soylu, şöyle devam etti:


“Batı ülkelerinde görüyoruz. Arhavi’de, Rize’de sel olduğu zaman batıda birkaç ülkede de sel oldu. Halen patinaj yapıyorlar. Biz ise oralardaki işlerimizi tamamladık, yapısal hasarlarımız var. Köprülerimiz var. Köy yollarımızda bozukluklar var. Köy içi yollarda parkelerde bozukluklar var. Su hasarları var. Elektrikte bir takım geçici tedbirler sağlandı ama yapısal hasarlar var. Bunların hepsini de tamamlıyoruz, bitiriyoruz daha iyisini yapıp teslim edeceğiz. Bizim işimiz, görevimiz bu. Görevimizi yerine getireceğiz.”

Sel bölgelerinde görev alan bütün kurum ve yardım kuruluşlarının kol kola olduğunun altını çizen Bakan Soylu, “Büyük bir imtihan ve sınavla karşı karşıyaydık. Allah bizi birbirimize bu sınavda mahcup etmedi. Devleti millete, milletimizi birbirine mahcup etmedi. İnşallah böyle bir afetle tekrar karşı karşıya kalmayız.” diye konuştu.

‘Büyük devlet olduğumuzu göstermiş olduk’

Bölgeye rekor ölçüde yağış düştüğünü, buna rağmen Bartın merkezinde sel ve taşkınla karşılaşılmadığını aktaran Soylu, bugüne kadar alınan tedbirleri artırarak devam ettireceklerini, alt yapı hasarlarının giderilmesine ilişkin de çok kısa süre içinde ihalelerin yapılacağını dile getirdi.

Bakan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kayıplarımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyoruz. Hocalarımızla bugün Bozkurt’ta bir mevlit yaptık. Hocalarımız orada (yaşamını yitirenlerin) hükmen şehit olduklarını söyledi. İnşallah Cenab-ı Allah cennetiyle, cemaliyle müşerref eyler, duamız odur. Bir kez daha zor zamanda büyük bir millet ve büyük devlet olduğumuzu göstermiş olduk. Onlarca köye helikopterlerle jeneratör indirdik. Yüzlerce köye gıdalarını, ekmeklerini ve sularını getirdik. Hiçbir şeyden erinmedik. Bazen ben kaçak yaptım. Köyün çocuklarını helikopterlerle gezdiriverdim.”

Soylu, Ulus ilçesi Akörensöküler köyünde sele kapılarak hayatını kaybeden 85 yaşındaki Arife Ünal’ın ailesine de taziye ziyaretinde bulundu.


Kumluca beldesindeki incelemeleri sırasında rast geldiği Libya’da görev yapan Piyade Komando Uzman Çavuş Muharrem Dursun ile Ümran Esen’in düğün törenine katılan Soylu’ya ziyaret ve incelemelerinde Vali Sinan Güner, Belediye Başkanı Cemal Akın, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı ve MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik de eşlik etti.

ABD bankası Wells Fargo’dan Türkiye raporu: Dolar 10 lira olacak, Merkez Bankası’nda yeni tasfiyelere gidilecek


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.