Dolar/TL beklentisinde revize: Capital Economics 10,5 TL, UBP 11 TL

Merkez Bankası’nın geçen hafta politika faizini % 19’dan 18’e indirmesinden sonra uluslararası yatırım araştırma kuruluşları dolar/TL kuruna ilişkin öngörülerini revize etmeyi sürdürüyor. Capital Economics: 10,5 TL, UBP: 11 TL

dolar tl

İngiltere merkezli araştırma kuruluşu Capital Economics, 2022 yılının Haziran ayına kadar Merkez Bankası’nın 600 baz puan daha faiz indiriminde bulunacağını öngördü.

Kuruluş, Türkiye’nin kısa vadeli dış borcunun 170 milyar dolar seviyesinde bulunduğuna dikkat çekerek, bunun Arjantin’den sonra gelişmekte olan ülkelerde en yüksek borç seviyesine işaret ettiğini belirtti. Durum böyleyken faiz indirimlerinin riski artıracağını kaydeden Capital Economics, doların 2022 yılı sonunda 10.50 TL’ye yükseleceği öngörüsünde bulundu.


İsviçre merkezli yatırım bankası UBP ise Merkez Bankası’nın faiz indirimlerinin sürdüreceği beklentisinin dolarda sert yükseliş getireceğini öngördü. UBP, doların 2022 yılının Haziran ayında 10 25 TL’ye, önümüzdeki yıl sonunda ise 11 TL’ye çıkacağını tahmin etti.

Dolar rekor kırdı: Yükseliş sürüyor!

Dolar/TL kuru, piyasa kapanışının ardından 8,9579’u test ederek tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Dolar/TL kurunda Fed cephesinden gelen varlık alımlarına yönelik yönlendirme ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 100 baz puanlık indiriminin ardından görülen yükseliş hareketi, dün akşam saatlerinde yeni rekor seviyenin kaydedilmesine yol açtı.

Kurun rekor kırdığı hafta döviz mevduatları 2,1 milyar dolar azaldı

Küresel piyasalarda doların güçlendiği haftada TL’nin de değer kaybetmesiyle kurda rekor seviyeler görüldü ve 24 Eylül’de biten işlem haftasında yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı kâr satışlarıyla 2,1 milyar dolar azalarak 235,16 milyar dolara geriledi. Mevduatlar içindeki satışların çoğunun hane halkı yani gerçek kişilerden yapılması kur etkisiyle kâr satışı yapıldığını gösteriyor.


Investing.com’un haberine göre; 17 Eylül işlem haftasında 146 milyar 433 milyon dolar olan gerçek kişi döviz mevduatları 24 Eylül’de 1,3 milyar dolar azalarak 145 milyar 124 milyon dolara geriledi. Tüzel kişilerin mevduatları da son haftada 827 milyon dolar azalarak 90 milyar 30 milyon dolara geriledi.

Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatları 2021’in ilk 9 ayında en düşük seviyeyi 221 milyar 200 milyon dolar ile 2 Nisan haftasında gördü. Bu düşüşte TCMB Başkanının görevden alınması sonrası yükselişe geçen kur nedeniyle yine kâr satışı etkili olmuştu.


Yıl içi en yüksek seviye ise 238 milyar 118 milyon dolar ile 10 Eylül haftasında görüşmüştü. Bu işlem haftasında kur 8,26’ya gerileyerek Haziran sonrası en düşük seviyeye gerilemişti. Düşüşlerin alım olarak değerlendirilmesi yurt içinde dolarizasyonun da devam ettiğini gösteriyor.

Faiz indirimi etkisi

Geçen hafta Perşembe günü alınan faiz indirimi kararı sonrasında dolar/TL’de rekor izlenmişti.


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çekmişti. Piyasanın beklentisi faizlerin yüzde 19 seviyesinde tutulacağı yönündeydi. Karar metninde çekirdek enflasyon gelişmelerinin değerlendirildiği ifade edildi. Metinden faizin enflasyon üzerinde belirleneceği olmak üzere sıkı duruş taahhüdü veren ifadeler çıkarıldı.

Ekonomist Atilla Yeşilada: TL için zor bir kış olacak; kışın akıl almaz bir fiyat patlaması yaşanacak