TTNET biyolojik annesinin öldüğünü bilmeyen 13 yaşındaki evlatlık çocuğa icra gönderdi

TTNET, yıllar önce evlat edinilen çocuğa vefat etmiş biyolojik annesinden miras yoluyla kalan borç için icra gönderdi. Çocuğu evlat edinen aile, “Tebligat eline geçse travmaya neden olabilirdi. Kurduğumuz hayat bir avukatın duyarsızlığıyla yıkılacak bir şey olmamalı!” ifadelerini kullandı.

ttnet icra

TTNET, biyolojik annesinin vefatının ardından yıllar önce evlat edinilmiş 13 yaşındaki bir çocuğa icra gönderdi. Çocuk, tesadüf eseri icra tebligatını görmedi. Biyolojik annenin vefatından haberdar olmadıklarını söyleyen anne, “Tebligat çocuğun eline geçmedi ama geçebilirdi de. O zaman çocuğum büyük bir travma yaşayabilir, korkabilir, hatta tedirgin olup bizden saklayabilirdi” diye konuştu.

“Kurduğumuz hayat bir avukatın duyarsızlığıyla yıkılacak bir şey olmamalı”

Annenin verdiği bilgiye göre, çocuğun 18 yaşından küçük biyolojik kardeşleri için de icra takibi başlatıldı. Biyolojik kardeşlerin isim, doğum tarihi ve adres gibi kişisel bilgileri de aynı tebligatta yer aldı. Anne, çocuğun evlat edinildiğini bildiğini ancak evlat edinme dosyaları gizli olduğu için ne kendisinin ne de çocuğunun biyolojik kardeşlerden haberdar olduğunu belirtti. Çocuğun bunları eve gelen bir tebligatla öğrenmesi durumunda büyük bir travma yaşayabileceğini vurgulayan anne, yaşa bakmadan TTNET adına icra gönderen hukuk bürosuna tepkili:


“Başka tebligatlar da gelebilir. Bu borçlar TTNET’le sınırlı olmayabilir. Kapı çaldığında çocuğa nasıl açtırmayız diye düşünüp hesap etmek zorundayız. Evde bu konuyu asla konuşmuyoruz. Çocuğun bu şekilde ifşa olması bizi büyük bir strese soktu. Bilgileri, adresi ve T.C. kimlik numarası açık olarak görünüyor. Bu çocuk haklarına da aykırı. Evlat edinirken bir sürü şeyle mücadele ediyorsunuz, önyargıyla savaşıyorsunuz. Biz yıllar içinde bir sürü şeyi normalleştirmiş, düzenimizi kurmuşken biri geliyor ve bizi düzenimizi yıkma riski taşıyan bir duruma sokuyor. Bir avukatın duyarsızlığı, ihmali gibi nedenlerle yıkılacak bir şey olmamalı bizim kurduğumuz hayat. Bunun yarattığı büyük bir öfke var. Çocuğumun psikolojisi ve aile düzenimiz bozulabilirdi.”

Medeni Kanun’a göre evlat edinilen kişiler, hem biyolojik ailesinin mirasından hem de kendisini evlat edinen kişilerin mirasından faydalanıyor. Aynı zamanda her iki tarafın miras yoluyla aktarılan borçlarından da sorumlu oluyor.

TTNET adına icra işlemlerini yürüten Aydın Aydın Hukuk Bürosu’nun çocuğun yaşına bakmadan icra takibi başlatılması için harekete geçtiğini söyleyen anne, icra memurunun da aynı işlemi sürdürdüğünü ifade etti. Oysa Kanun’a göre 18 yaşından küçüklere icra gönderilemiyor.

“18 yaşından küçükse çocuğun velisine tebligat yapılır”

Aile, avukatı aracılığıyla icra takip dosyasına itiraz ederek borçlu statüsünde görülen çocuk reşit olmadığı için icra takibinin iptalini istedi. İtirazı takip eden gün dosya kapatıldı. Ayrıca anne veli sıfatıyla, çocuk için mirasın reddi davası açtı. Ailenin avukatı Nermin Erdim, yasal sürece dair şu bilgileri verdi:


“Ödeme emri gönderilen kişi 18 yaşından küçük olduğu için Sulh Hukuk Mahkemesi’nden kanuni temsilci atanmasının istenmesi gerekirdi. T.C. kimlik numarasına veya nüfus kaydına başvurulduğunda çocuğun ebeveynleri ortaya çıkacak ve dolayısıyla muhatap olunacak kişi belli olacaktı. Zaten çocuğun bir velisi olduğu ve kanuni temsilcisinin de o olduğu anlaşılacaktı. Böylece ödeme emri çocuğun velisine gönderilmiş olacaktı.”

Hukuk bürosu işlemi hatırlayamadı

Aydın Aydın Hukuk Bürosu’na ulaşıp tebligatın altında imzası bulunan avukatla görüştük ve 18 yaşından küçük birine icra gönderildiğinden bahsettik. Görüştüğümüz avukat bu işlemi hatırlayamadı. Çocuğun ve velisinin adını sordu. Paylaşamayacağımızı belirtince ailenin avukatıyla görüşmek istedi. “18 yaşından küçüklere icra gönderilemez. 22 yıllık avukatım böyle bir şey duymadım” dedi. Böyle bir durumun isim yanlışlığı sebebiyle gerçekleşmiş olabileceğini iddia etti.

“Kural açık: 18 yaş altındakiler velayet altındadır”

İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezi’nin kurucusu avukat Ömer Kavilli, avukatlık standardına göre bir avukatın işlemden önce araştırma yapması, borçlanma evrakının ne evrakı olduğuna ve aradaki ilişkiye bakması gerektiğini söyledi: “Kanunun kuralı açık 18 yaşın altındakiler velayet altındadır. Andak velisi nezdinde borçlanabilir. Takip talebinde bulunduğu kişinin T.C.’sini yazıp 18 yaşından küçük olduğunu gördüğünde icra müdürünün reddetmesi gerekir.”

Avukat Kavilli, bir avukatın başka bir avukat meslektaşını yargılayıcı şekilde konuşamayacağını; ancak işlemin kanunen nasıl gerçekleşeceğini ve hukuki mekanizmaların nasıl işleyeceğini anlatabileceğini belirtti.

“Muhatabın 18 yaşından küçük olduğu açıkça anlaşıldığına göre artık orada sıkıntılı bir durum var demektir. Ama onu değerlendirecek olan kurum, şikayet giderse soruşturma açmaya yetkili olan baro yönetim kuruludur. Soruşturma açıldıktan ceza tayin edip etmemekte ise baro disiplin kurulu yetkilidir. Hukuki prosedür böyle işler.”


Anne, başka çocukların da aynı uygulamaya maruz kalmaması için hukuk mücadelesi başlatmaya hazırlanıyor.

Değer kaybı tazminatına sigorta ayarı: Trafik kazalarında hatasız olma avantajı ortadan kalkıyor!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.