Murat Muratoğlu: İktidar 1,5 ayda asgari ücretlinin cebinden 500 lira aldı!

Ekonomi yazarı Murat Muratoğlu: Biri cebinden 50 lira alsa kıyameti koparırsın, iktidar son 1,5 ayda asgari ücretlinin cebinden 500 lira aldı.

asgari ücretli dolar

Sözcü yazarı Murat Muratoğlu, “Doları neden artırıyorlar? ” başlıklı yazısında kurun son 1,5 aydaki artışıyla asgari ücretlinin gelirinin 290 dolara indiğini, böylece maaşlarında 500 lira zarar ettiklerine dikkat çekti.

Murat Muratoğlu’nun yazısının ilgili kısmı şöyle:


Her ortamın tek konusu dolar kuru… Nasıl olmasın? Bir ara 10 liraya vurdu. Hafif geri çekildi. Yine fırsat kolluyor yılanoğlu…

“341 dolar eden asgari ücret, 290 dolara indi!”

Birisi cebinden 50 lira alsa kıyamet koparır, kavga çıkartırsın… Haklısın! İktidar son 1.5 ayda “341 dolarlık” asgari ücreti “290 dolara” indirerek asgari ücretlinin cebinden bile “500 lira” aldı. Yanına kâr kaldı!

Türk Lirası’nın bu kadar hızlı değer kaybetmesinin arkasında bilinçli bir şekilde yapılan açıklamalar, aksiyonlar, kararlar var. Belli ki bunun olmasını istiyorlar.

Neye yarayacağını anlatmadan sen git saçma sapan bir kararla faizi 200 baz puan birden düşür. Pişkin pişkin çıkıp “Doların artmasının faiz ile ne alakası ver “ diye konuş…

Yetmez, üzerine daha da düşüreceğini söyle… Ama azıcıkmış… Çok değilmiş… Acıtmayacakmış!

Doları neden artırıyorlar?

Peki, nedir bu işin hikmeti? Türk halkının sahip olduğu kısa süreli hafızaya güvenmeleri… Zira zaten döviz kurunun belli bir seviyeden daha aşağı inmeyeceği belli…


Dolar kurunu öyle bir yukarı çıkar ki, uzun süre orada durabilecek hale gelsin. Hatta elde kalan üç-beş dolarla müdahale edince bile hafif aşağı çekilebilsin. (Yazının devamı)

Erdoğan: Şu an da her evde araba var, kapıcıda araba var