Almanya’nın yeni başbakanı: Olaf Scholz

Yeni bir merkez sol koalisyon kurulan Almanya’da 16 yıldır görevde bulunan Başbakan Angela Merkel’in koltuğuna Olaf Scholz geliyor.

Olaf Scholz

İki aydır devam eden koalisyon görüşmelerinin ardından Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Özgür Demokrat Parti (FDP) arasında üçlü bir koalisyonda uzlaşıldığı duyuruldu.

İş dünyası yanlısı Özgür Demokrat Parti Başkanı Christian Lindner, Scholz’un ayrıldığı maliye bakanlığı koltuğuna geliyor. Yeşiller partisinin eş başkanları Annalena Baerbock ve Robert Habeck sırasıyla dışişleri bakanlığı ve ekonomi ve iklim bakanlığı görevlerine gelecek.


Almanya’da 26 Eylül’de yapılan genel seçimlerden 59 gün sonra, partilerin kırmızı-sarı-yeşil renklerinden dolayı kamuoyunda “Trafik Işığı” adı da verilen koalisyonda partiler Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’nın daha yeşil ve daha dijital bir ekonomiye doğru modernizasyonunu vaat ediyor.

Olaf Scholz kimdir?

Alman siyasetçi Olaf Scholz, 14 Haziran 1958 tarihinde dünyaya geldi. 63 yaşındaki siyasetçi, Osnabrück’te doğdu.

Alman Parlamentosu Bundestag’a ilk kez 1998’de giren Scholz, 2011-2018 arasında Hamburg Belediye Başkanlığı yaptı.

Almanya’da Sosyal Demokrat Parti’nin Şansölye adayı Olaf Scholz, konuşmalarına duygu katmadığı ve monoton açıklamalar yaptığı gerekçesiyle, ‘Scholzomat’ lakabıyla anılıyordu. Lakabı, ‘Scholz’ ile ‘Otomat’ kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşturulan bir kelimedir.

Ancak seçim kampanyasının son haftalarında bu teknokratik imajı geride bırakmışa benziyor.

Olaf Scholz, aynı zamanda iş hukuku konusunda uzman bir avukat.


2019’da genel başkanlık yarışını kaybeden Scholz, Sosyal Demokrat Parti içinde üst düzey görevlerde bulundu.

Kambiyo uyarısı: Merkez Bankası eski başekonomisti Prof. Hakan Kara, “Maalesef o aşamaya doğru ilerliyoruz!” dedi