Kambiyo uyarısı: Merkez Bankası eski başekonomisti Prof. Hakan Kara, “Maalesef o aşamaya doğru ilerliyoruz!” dedi

Türk Lirası’ndaki değer kaybını yorumlayan Merkez Bankası eski başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, “Daha standart politikalara dönülmediği takdirde kontrollü bir kambiyo rejimine doğru gidilmesi söz konusu olabilir. Maalesef o aşamaya doğru ilerliyoruz” dedi.

kambiyo hakan kara

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün akşam yaptığı açıklamada faiz indirimlerini ve döviz kurlarındaki artışı savunan açıklaması sonrasında Türk lirasında bugün kara bir gün yaşandı.

Açıklama öncesi 11,20 olan kur, bugün 13,45’i görürken, Merkez Bankası’nın çok uzun süre başekonomistliğini yapan ve 2019 yılında görevine son verilen Prof. Dr. Hakan Kara’dan dikkat çeken bir değerlendirme geldi.


“Kontrollü bir kambiyo rejimine gidilebilir”

Sözcü‘ye konuşan Prof. Kara, “Dalgalı kur rejimi uygulanan bir ekonomide merkez bankasını devre dışı bırakırsanız sistemin dengesizliğe gideceği aşikâr” dedi.

TL’nin hiç olmadığı kadar sahipsiz durumda olduğunu ve göz göre göre ülkenin finansal istikrarsızlığa doğru sürüklendiğini belirten Prof. Kara, “Güven kalmadığında bir safhadan sonra artık faiz artışı da çözüm olmaktan çıkıyor. Dolayısıyla daha standart politikalara dönülmediği takdirde kontrollü bir kambiyo rejimine doğru gidilmesi söz konusu olabilir. Maalesef o aşamaya doğru ilerliyoruz. Umarım daha fazla kalıcı tahribat olmadan yol yakınken bu ısrardan vazgeçilir” dedi.


Prof. Hakan Kara: İkinci kez başaran ülke olarak tarihe geçiyoruz!

Yaşanan dolar kuru krizi sonrası Ekonomist Hakan Kara, “Dalgalı kur rejiminde ikinci kez serbest düşüş yaşamayı başaran ülke olarak tarihe geçiyoruz. Sadece ve sadece temelsiz bir ısrar uğruna.. Yanıldığınızı kabul etmek de bir erdemdir. Çok geç olmadan lütfen bu ısrardan dönün” çağrısında bulundu.

Kambiyo Rejimi nedir? 

Kambiyo rejmi, bir ülkenin dış ticareti ile ilgili yapılan ödeme ve tahsilat işlemleri ile genel döviz giriş ve çıkışlarına ilişkin olarak uygulanan kur politikalarıdır.

Kambiyo Kontrol Rejimi nedir?

Kambiyo kontrol rejimi, serbest veya dalgalı kur rejimlerinin aksine, döviz alım satım işlemlerinin devlet kontrolü altında yapıldığı kur rejimidir. Döviz talebinin çok yüksek döviz arzının ise kısıtlı olduğu ve ödemeler dengesinin sürekli açık vermesi nedeniyle kambiyo kontrol rejimi uygulanan ülkelerde döviz talebi devlet tarafından ve kontrollü olarak sağlanır.

Kambiyonun zararı nedir?


İthalat veya ihracat gibi dövizle yapılan işlemlerde alış ve satış tutarları arasında kur değerlerinin negatif yönde değişmesinden kaynaklanan kur farkından oluşan zararlardır.

Benzin, motorin, LPG’ye 1 liranın üzerinde zam geliyor!