Benzin, motorin, LPG’ye 1 liranın üzerinde zam geliyor!

Türk Lirası değer kaybına devam ederken, yaşanan rekor kaybın ardından artan döviz kurunun etkisiyle akaryakıt ürünlerine zam gelecek. LPG, motorin ve benzine zam bu geceden itibaren yürürlüğe girecek.

Benzin zam

Bloomberg HT’nin haberine göre, bu gece yarısından geçerli olmak üzere benzinde 1 lira 1 kuruş, motorinde 1 lira 5 kuruş, otogazda 65 kuruş zam gelecek ve bu zamlar pompaya yansıyacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK), zamları engelleme ihtimali bulunuyor. EPDK’nın nasıl bir yol izleyeceği vatandaşlar tarafından merak ediliyor.


Dev zam yolda: 1 liranın üstünde!

Döviz kurundaki hızlı yükselişin ardından gözler akaryakıt zamlarına çevrildi. 23 Kasım Salı günü dolar kuru yeni bir rekora imza atarak 13.47 lirayı gördü. Kaydedilen bu yükseliş akaryakıtta zam beklentisi oluşturdu.

Kurdaki yükselişe bağlı olarak bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzinin litresinde 1 lira 1 kuruş, motorinde 1 lira 5 kuruş, LPG otogazda ise 65 kuruş zam bekleniyor.

Eşel mobil sistemi kapsamında ÖTV sıfırlandığı için zamlar tamamen pompa fiyatına yansıyacak.

Benzin, motorin, LPG fiyatları ne kadar olacak?

Akaryakıt ürünleri olan LPG, motorin ve benzine yakın tarihlerde zam gelmişti. 20 Kasım’da benzine 52, motorine ise 50 kuruş zam yapılırken, LPG ise 23 Kasım’da 19 kuruş zamlanmıştı.

Bu gece uygulanacak zam sonrasında LPG’nin litre fiyatı İstanbul’da 7,54 TL’den 8,19 TL’ye, Ankara’da 7,64 TL’den 8,29 TL’ye, İzmir’de 7,66 TL’den 8,31 TL’ye yükselecek.

Benzin fiyatı Ankara’da 8,72 TL’den 9,73 TL’ye, İstanbul’da 9,68 TL’ye, İzmir’de 9,75 TL’ye çıkacak.


Motorin fiyatı ise Ankara’da 9,82 TL’ye, İstanbul’da 9,76 TL’ye, İzmir’de 9,84 TL’ye yükselecek.

Apple Türkiye, iPhone dahil birçok ürünün satışını durdurdu