Dev bankadan Türkiye ve TL risk analizi: Yabancılar ilk fırsatta çıkacak!

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile Moody’s, Türkiye ekonomisinin 2021’de yüzde 9 büyüyeceğini öngördü. Ancak yine de artan enerji maliyetlerinin ve erken faiz indirimlerinin risk oluşturduğuna dikkat çeken EBRD, ilk fırsatta sermayesini dışarı çıkaracak yatırımcılar olacağına da vurgu yaptı.

tl türk lirası

EBRD’den Türkiye ve TL risk analizi: Yabancılar ilk fırsatta çıkacak!

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’ten Türkiye ekonomisinin 2021 büyüme rakamlarına ilişkin yeni tahminler geldi.


İki kuruluş da Türkiye’nin bu yıl yüzde 9 büyüyeceğini öngördü.

EBRD’nin bir önceki tahmini yüzde 5,5 iken Moody’s bu yıl Türkiye’nin yüzde 6 büyüyeceğini öngörüyordu.

EBRD ayrıca, Merkez Bankası’nın (TCMB) ‘kafa karıştırıcı’ para politikası tutumu ile kalıcı yüksek enflasyonun büyümeyi tehlikeye sokabileceğine dikkat çekti.

Cari dengeye dair mesajlar ‘karmaşık’ bulundu

EBRD, Türkiye ekonomisinin gelecek yıl ise yüzde 3.5 büyümesini bekliyor.

Bu büyümenin ihracat kaynaklı olacağını belirten EBRD, yine de artan enerji maliyetlerinin ve erken faiz indirimlerinin risk oluşturduğuna dikkat çekti.

EBRD’nin Türkiye ekonomisi için bir önceki 2021 büyüme tahmini yüzde 5.5 seviyesindeydi.

TCMB, eylül ayında 100 baz puanla başladığı faiz indirimlerine ekimde 200 baz puan ile devam etti. Eylülden beri toplam faiz indirimi 300 baz puana ulaşırken dolar/TL yeni rekor seviyelere yükseldi.

TCMB’nin faiz indirimi, ekim ayında Ocak 2019’dan beri ilk kez yüzde 19.89’a ulaşan enflasyon yükselişiyle birlikte geldi. TCMB bu faiz indirimi ile gerçekleşen enflasyona göre TL’deki reel getiriyi negatif seviyelere çekti. Bu düşüş ise yabancı yatırımcı çıkışının da ana nedeni.


EBRD’nin bölge ekonomilerinden sorumlu başekonomisti Roger Kelly, TCMB’nin cari dengeye odaklanacağına dair “karmaşık mesajının” politikanın daha da “gevşetileceği” bir döneme işaret ettiğini ifade ederek şöyle devam etti:

“Daha değersiz TL için riskler çok açık”

“Bu yıl daha fazla faiz indirimi görme ihtimalimiz var ve daha değersiz bir TL için de riskler çok açık.”

TCMB enflasyonun geçici olduğunu belirtirken yıl sonuna kadar faiz indirimlerinde sınırlı bir alan kaldığını savunuyor. Geçen hafta yeni bir söyleme de başlayan TCMB artık cari fazla hedeflediğini belirtti. TCMB cari fazlanın TL’deki baskıları ortadan kaldıracağını bunun da enflasyonda düşüşü beraberinde getireceğini açıkladı.

Kelly, Türkiye ekonomisinin yabancı sermayeye ihtiyacı düşünüldüğünde 4 puan negatif getirinin sürdürülebilir olmadığını belirtti.

“Sermayesini dışarı çıkaranlar olacaktır”

Kelly, “Eğer yabancı sermayeye hatırı sayılır bir şekilde bağımlı bir ekonominiz varsa ve tahmin edilebilirliği olmayan bir politika ortamında olduğunuz da biliniyorsa işlerin kötüleşeceğini düşünenler de mutlaka ilk fırsatta sermayesini dışarı çıkaracaktır” dedi.

TL yılbaşından beri yaklaşık yüzde 20 değer kaybetti ve bu değer kaybının büyük bölümü eylül ayından bugüne faiz indirimlerinin sinyalini verip sonra da başlamasıyla oluştu.

Analistler Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarında birçok kez tekrarladığı düşük faiz istekliliğinin politika kararlarını etkilediğini ve TCMB’nin kredibilitesini zedelediğini belirtiyorlar.

MOODY’S yukarı yönlü revize etti

Öte yandan, kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, bugün yayımladığı “Global Makro Görünüm 2022-23” raporunda, Türkiye ekonomisi önemli değerlendirmeler yer aldı.

Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme tahminlerini 2021 yılı için yüzde 6’dan yüzde 9’a çıkaran Moody’s, Türkiye ekonomisi için büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize etmiş oldu. Kaynak: Sözcü, (REUTERS), (İHA)


Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Enerji Bakanı Fatih Dönmez’den tasarruf önerisi: Evi daha az ısıtın