Tüketici güveni yüzde 7 geriledi: En düşük seviyede!

Tüketici güven endeksi, kasımda aylık bazda yüzde 7,3 azalarak 71,1’e geriledi. Tüketici güveni, bu ölçümün yapıldığı 2012 tarihinden bu yana en düşük seviyeyi gördü. İktisatçı-yazar Mustafa Sönmez, “Saray büyük çöküş içinde” yorumunu yaptı.

tüketici güveni

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayına ilişkin tüketici güven endeksi verilerini açıkladı.

TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası iş birliğiyle yürütülen “Tüketici Eğilim Anketi” sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, kasımda geçen aya göre yüzde 7,3 azaldı. Ekimde 76,8 olan endeks, bu ay 71,1 oldu.


Geçen 12 aylık döneme göre mevcut dönemde hanenin maddi durumu endeksi ekimde 60,7 iken kasımda yüzde 7,5 azalarak 56,1’e düştü.

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi geçen ay 75,6 iken, kasımda yüzde 8,8 azalarak 68,9’a geriledi.

Ekimde 74,2 olan gelecek 12 aylık döneme ilişkin genel ekonomik durum beklentisi endeksi, kasımda yüzde 8,1 azalışla 68,2 oldu.


Geçen 12 aylık döneme göre gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksi ekimde 96,6 iken bu ay yüzde 5,4 gerileyerek 91,4 değerini aldı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, alt endeksleri ve değişim oranları, Kasım 2021

“AKP ZAMANLARININ EN KÖTÜ NOKTASI”

İktisatçı-yazar Mustafa Sönmez, açıklanan rakamlara ilişkin yaptığı sosyal medya paylaşımında iktidara güvensizliğin hızla arttığı yorumunu yaparak, “Tüketici güveni, bu ölçümün yapıldığı 2012’den bu yana en dip noktada” diye yazdı.


Sönmez, “Bugün açıklanan tüketici güveninin 1 ayda 7 puan inişle tüm AKP zamanlarının en kötü noktasına inmiş olması, çok önemli. Tüm seçim anketlerinin ifade ettiğinden daha önemli. Saray büyük çöküş içinde. Muhalefet acil seçim çağrılarını artırmalı” ifadelerini kullandı.

Ekmek fiyatına şok zam: 3-4 lira aralığında olacak!