Asgari ücret ne kadar olur? İşçi sendikası ne kadar istiyor?

Asgari ücret ne kadar olur? İşçi sendikası ne kadar istiyor? Asgari ücret görüşmelerinin üçüncü turunda bugün işçi ve işveren tarafları ilk rakamları telaffuz etti. TÜİK, her yıl komisyona sunduğu bekar bir işçinin asgari geçim maliyetine ilişkin hesaplamayı bu yıl açıklamadı.

asgari ücret

Asgari ücretin üçüncü turunda taraflardan ilk rakamlar telaffuz edilmeye başlandı.

Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, TİSK’in asgari geçim tutarını 3 bin 100, Türk-İş’in 3 bin 900 olarak gördüğünü aktardı.


Asgari ücret ne kadar olur? İlk rakamlar belli oldu!

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) ev sahipliğinde gerçekleşen toplantının ardından konuşan Önder, “Yaptığımız hesapta Hacettepe tarafından verilen parametrelerle rakamları karşılaştırdık. Bu rakamlara göre, 2 bin 979 lira ile 3 bin 567 lira arasında eski formüle göre değişiyor. TİSK bu rakamı 3 bin 100 lira olarak daha uygun buluyor. 3 bin 567 liraya Türk-İş diyor ki ben daha farklı besin kaynaklarını tercih ederim diyerek bu rakam da 3 bin 900’ün altına düşmez diyor.” diyerek tarafların ilk rakamlarını açıkladı.

Önder, “Dördüncü toplantı karar toplantısı olacak ama biz devlet olarak üzerinde çalışmaya devam edeceğiz ve son toplantıda rakamı açıklayacağız” dedi.

“Uzlaşmazlıklarımızı gideremedik”

Toplantının ardından TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Nazmi Irgat, “İşveren kesimi ile uzlaşmazlıklarımızı gideremedik” dedi.


Irgat, TÜİK’in her sene yaptığı hesaplamaya ilişkin rakamı bu yıl açıklamadığını, komisyon başkanı Önder’in Hacettepe Üniversitesi hesaplamalarına dayanan rakamları açıkladığını duyurdu.

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç “Üç konuda mutabakata vardık. TÜRK-İŞ ve TİSK olarak. Birincisi SGK işçi primlerinin 5 puan olarak revize edilmesi. Yani yüzde 14’ün yüzde 9 olarak düzenlenmesi. İkinci mutabakatımız, yine ilk günden itibaren dile getirdiğimiz birinci vergi diliminin yıllık brüt asgari ücret miktarına çekilmesi konusunda da mutabakatımız var. 5 yıldır uygulanan asgari ücret işveren desteğinin toplu iş sözleşmeli yerlerde ilk yıllarda uygulandığı gibi yüzde 6 olarak uygulanması, toplu sözleşme olmayan yerlerde yüzde 3 olarak uygulanması konusunda mutabakatımız var” dedi.

Erdoğan asgari ücret ile ilgili ne demişti?

— Asgari Ücret Komisyonu ülkenin sosyal ve ekonomik durumunu, ücretlilere fiilen ödenen işçilerin genel durumunu geçim şartları göz önünde bulundurularak tespit ediliyor. Bizler de ilgili bakanımızla bu işin görüşmesini yaptık.

— Asgari ücret 2002 yılından bugüne kadar 15,3 kat bizimle arttı. Asgari ücretin reel oranı yüzde 131 olarak gerçekleşti. Reel değerin artması işçilerimizin satın alma gücünün arttığının açık göstergesidir. Uluslararası verilere göre asgari ücretin satın alma gücüne bakıldığında Avrupa ve Amerika’nın yer aldığı endekste 2021 yılında 10. sıraya ilerledi.


— İşçilerimizin satın almasındaki yükseltmeyi sürdüreceğiz. Toplumun tüm kesimlerinin hayat şartlarını iyileştirmek için mücadele ediyoruz, inşallah işçimizi enflasyondan, fiyat artışının olumsuz etkilerinden koruyacağız. İnşallah hayırlı neticeyi alacağız.

Asgari ücret kaç lira olacak, ne zaman açıklanacak? İşte 3 farklı senaryo