Ekonomistler, ‘Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat’ hesabı için ne dedi?

Ekonomistler, dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu ve bugün basın duyurusuyla ayrıntıları açıklanan ‘Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat’ hesabı için ne dedi?

kur korumalı hesap

Hazine ve Maliye Bakanlığı, dövize endeksli Türk Lirası mevduatları ile ilgili yeni düzenlemenin ayrıntılarını duyurdu. Buna göre birikimlerini TL mevduatı olarak değerlendirenlerin kur oynaklığı karşısında mağdur olmaması için ‘kur korumalı TL vadeli mevduat’ ürünü devreye alındı.

Ürün, gerçek kişilerce TL vadeli hesaplar üzerinde işleyecek faiz ile hesap açılış ve vade tarihlerindeki kur değişim oranını kıyaslayıp, yüksek olan oran üzerinden hesabı nemalandıracak. Yeni mevduat ürününe stopaj uygulanmayacak.


Ekonomistler ne dedi?

Diken, ekonomistlerin yeni düzenleme hakkındaki yorumlarını derledi:

Uğur Gürses: Bu haliyle kanunsuz

İktisatçı Uğur Gürses, düzenlemede kur farkını kimin ödeyeceğinin yazılmamasına dikkat çekti: “Çünkü bu haliyle kanunsuz. Yani bütçe çerçevesinde Meclis’ten onayı alınmış değil.”

Kamu finansmanı uzmanı Cangöz: Aceleyle alınmış bir karar

Kamu finansmanı uzmanı M. Coşkun Cangöz de yasal düzenlemenin olmamasına dikkat çekti: “Ödemenin yapılması için ödenek gerekiyor. Bütçeye ödenek koyabilmek için de yasal düzenleme lazım. Her ikisi de yok. Aceleyle alınmış bir karara benziyor.”

Prof. Ulusoy: Türk Doları…

Düzenlemeyi ‘Türk Doları’ ifadesiyle yorumlayan ENAG yöneticisi Prof. Dr. Veysel Ulusoy, “Kur korumalı TL mevduat yaklaşımı yerine kur garantili dense, ABD enflasyon oranı da dahil edilirdi. Yollar, köprülerde olduğu gibi. En fazla sabit döviz getirisi alacağıma göre, neden dövizde kalmayayım diye soruyor halk” dedi.

Dünya yazarı Aktaş: Mevduatın yüzde 6,9’u yararlanabiliyor

Dünya gazetesi yazarı Alaattin Aktaş, açıklanan sistemin mevduatın yalnızca yüzde 6,9’unu kapsadığına dikkat çekti.

Hazine Maliye Bakanlığı’ndan ‘Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat’ planı açıklaması:

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yazılı basın açıklaması şöyle:


• Birikimlerini TL mevduat olarak değerlendiren vatandaşlarımızın kurlardaki oynaklık karşısında mağdur olmaması için Sn. Cumhurbaşkanımızın da açıkladığı gibi ‘Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat’ ürünü devreye alınmıştır.

• Ürün, gerçek kişilerce TL vadeli hesaplar üzerinde işleyecek faiz ile hesap açılış ve vade tarihlerindeki kur değişim oranı kıyaslanacak; yüksek olan oran üzerinden hesap nemalandırılacak ve bu mevduat ürününe stopaj uygulanmayacaktır.

• Kur farkı hesaplamaları için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası her gün saat 11:00’de USD döviz alış kuru yayınlayacaktır.

• Vade sonunda kur değişiminin faiz oranı üzerinde kalması halinde oluşabilecek fark müşteri hesabına TL olarak yansıtılacaktır.

Hesaplar kaç ay vade ile açılacak?

• Hesaplar 3, 6, 9 ve 12 ay vadeler ile açılabilecek olup; minimum faiz oranı TCMB Politika Faiz Oranı olarak uygulanacaktır.

• Sisteme isteyen her banka katılabilecektir,

• Vadeden önce hesaptan para çekilmesi durumunda hesap vadesiz hesaba dönüşecek, faiz hakkı ortadan kalkacaktır. Hesabın açıldığı tarihteki TCMB kuru ile hesabın kapatıldığı tarihteki TCMB kurundan düşük olan üzerinden hesap bakiyesi güncellenecektir.


• Öte yandan söz konusu ürünün Katılım Bankacılığı’nda da uygulanması konusunda çalışmalar sürdürülmektedir.

Ekonomistler ve siyasiler Dolar’daki düşüşü değerlendirdi: Bu örtülü faiz artışıdır