Mutfak tüpü fiyatı sene başından bu yana 120 liradan 215 liraya çıktı!

Mutfak tüpü fiyatı sene başından bu yana 120 liradan 215 liraya yükseldi! CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, yılın başında 120 lira olan mutfak tüpü fiyatlarının 215 liraya yükseldiğini belirterek, “Vatandaşlar tencereyi nasıl dolduracağını kara kara düşünürken, mutfak tüpüne yapılan zamlar nedeniyle şimdi tencereyi nasıl kaynatacağını da düşünmeye başladı” dedi.

Mutfak tüpü fiyatı

Mutfak tüpü fiyatı sene başından bu yana 120 liradan 215 liraya çıktı!

CHP’li Akın, iktidarın uyguladığı yanlış ekonomi politikalarının faturasını, vatandaşların alışveriş yaparken ödemek zorunda kaldığını söyledi.


Son bir yılda birçok eşya ve temel gıda ürününe zam üstüne zam yapıldığını belirten Akın, mutfak tüpüne özellikle son üç ayda ‘fahiş oranlarda’ zam yapıldığını savunarak, şöyle devam etti:

“Henüz 2021 bitmeden mutfak tüpünün fiyatındaki artış neredeyse iki kat oldu. Bu yılın başında, 1 Ocak 2021 itibarıyla 120 liraya alınan 12 kilogramlık mutfak tüpünün 1 Aralık 2021’de satış fiyatı 215 lira 50 kuruşa çıktı. Resmi kurumlar ise enflasyonu yüzde 20’nin altında açıklıyor. Enflasyon yüzde 20’nin altındaysa mutfak tüpü niye bu kadar zamlandı?”

‘İktidar milletten koptuğu için hissetmiyor’

CHP’li Akın, iktidarın ‘en ucuz enerjinin Türkiye’de olduğu’ söyleminin de aldatmaca olduğunu öne sürerek şöyle devam etti:


“Enerji faturalarına son bir yılda defalarca zam yapıldı. İktidar, milletimizden koptuğu için hissetmiyor olabilir ancak vatandaşlarımız her ay artan enerji faturaları ve akaryakıt ücretleri nedeniyle bu durumu çok derinden hissediyor. Dört kişilik bir ailenin üç ayda bir mutfak tüpü aldığı düşünüldüğünde mutfak tüpüne yapılan zamların aile bütçesine maliyeti yıllık en az 400 lira olacaktır. Isınma amaçlı kullanılması durumunda bu maliyet katlanarak artacaktır.”

Bazı marketlerde satış kısıtlaması başladı: Adetle satılıyor!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.