Süt, peynir, yoğurt, tereyağı fiyatlarına yüzde 60 zam!

Süt ve peynir, yoğurt, ayran, tereyağı gibi süt ürünlerine yüzde 60’a varan zam uygulanması bekleniyor. Bununla birlikte ürünlerin ambalaj ve gramajlarında da küçülmeye gidilecek.

süt ürünleri zam

Süt sanayicileri; süt, peynir, yoğurt, ayran ve tereyağı ürünlerine %45 ila %60 arasında zam yapılacağını duyurdu. Ulusal Süt Konseyi’nin çiğ süt tavsiye fiyatını %46,9 artırarak 4,70 olarak belirlemesinin ardından süt ve süt ürünlerine gelecek zam kapsamında üreticiler de ambalaj maliyeti ve gramajı düşürmek adına hazırlığa başladı.

Blomberg HT’den İrfan Donat’ın yapmış olduğu habere göre bazı firmalar zammın uygulanmasını beklemeden fiyatlarda artış uygularken, kimi firmalar da zamlı maliyetleri yarından itibaren geçerli kılacak. Bunun dışında bazı firmaların da iki gündür piyasa satışı yapmadığı tespit edilirken; sanayiciler de bu zamda çiğ süt fiyatı dışında sanayi enerjisine uygulanan zamlar ve ambalaj, mazot gibi maliyetlerdeki artışın da etkisinin olduğunun altını çizdi.


Daha az maliyetli, gramajı daha az ürünler olacak

Sektör temsilcileri ambalaj maliyeti daha yüksek olan ürünlere uygulanacak olan zam oranlarının da yüksek olacağını kaydederek, “Örneğin bardak ayran ya da yoğurt bu ürünler arasında” ifadelerini kullandı. Son bir yılda koli, karton, UHT süt kutuları ve diğer ambalaj çeşitlerinde yüzde 100’ü aşan zamların yaşandığını bir kez daha hatırlatan sanayiciler; maliyeti daha az olan ambalajlar için hazırlık yaptıklarını da sözlerine ekledi.


Halka daha makul fiyatlarda ürün satılması için bundan sonra ambalajların görselliğinden çok satılan ürünün içeriğinin ve gramajının ön plana çıkacağını aktaran sektör temsilcileri, daha ekonomik ambalajlar için araştırma içerisinde olduklarının altını çizdi. Konuya dair süt sanayicileri, “Küçük gramajlı ürünlerin çeşidi artacak. Daha ufak gramajlı ürünler piyasaya çıkacak” şeklinde kaydetti. Ambalajlar kadar ürünlerin gramajlarında da değişiğe gidileceğinin sinyallerini veren sektör paydaşları, tüketici davranışları ve harcamalarına paralel olarak mesela 3 kilogramlık yoğurt yerine 1,5 kilogramlık yoğurtlara daha fazla ağırlık verileceğini belirtti.


Sektör temsilcileri, ambalaj fiyatlarında olduğu kadar üretilen ambalajların hammaddesine erişimde de büyük bir sıkıntı olduğunu kaydetti. ‘Private label’ (özel etiket) ürünlerin toplam piyasa payının ortalama olarak %70 olduğunu belirten süt sanayicileri, yaşanan son değişikliklerin ardından yeni dönemde private label ürünlerinin pazar payının yükseleceği kanısında. Bunlarla birlikte “no name” (isimsiz) olarak nitelendirilen ürünlere olan talebin artacağı da gelen bilgiler arasında. Bu da demek oluyor ki perakende satışlarda bir teneke peynir açılarak alıcıya kalıp şeklinde açıktan yapılan satışlarda da artış yaşanacak.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) 2022 zam oranı belli oldu


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.