Amazon patronu Jeff Bezos çalışanı olmak isteyenlere sadece 2 soru soruyor

Jeff Bezos, potansiyel Amazon çalışanlarının zihinlerinin nasıl çalıştığını görmek için sadece iki soru soruyor. Eski Amazon çalışanı Ann Hiatt, Jeff Bezos ile yaptığı görüşmeyi ve teknoloji liderinin nelere dikkat ettiğini anlattı.

amazon jeff bezos

Teknoloji dünyasının önde gelen şirketlerinden birinde yönetici olarak çalışmayı kim istemez ki? Ancak bunun için Jeff Bezos’un mülakâtını da geçmek gerekiyor.

Bezos’un işe alım kriterleri, şirketin uzun soluklu çalışanlarından biri olan Ann Hiatt tarafından ortaya çıktı. Hiatt, Jeff Bezos’un potansiyel çalışanları inceleme sürecindeyken adaylara sorduğu kilit soruları anlattı.


Şimdilerde aranan uluslararası bir konuşmacı ve melek yatırımcı olan Ann Hiatt, Birleşik Krallık’ta da çeşitli kurullarda yer alıyor. Kariyerinin başlarında 15 yıl boyunca Jeff Bezos ile birlikte çalışan Hiatt, Jeff Bezos’un işe alımlarda dikkat ettiği konuları anlatıyor.

Ann Hiatt
Ann Hiatt

İlk soruyu duyduğunda şok oldu!

Ann Hiatt, 2002’de çevrimiçi perakende devi Amazon’a bir iş başvurusunda bulundu ve ardından kendini dünyanın en zengin adamlarından biriyle konuşurken buldu. Kendisinin hemen işe alındığını ve kararın nasıl verildiği konusunda hayrete düştüğünü anlatıyor:

“Kapı açıldı ve içeri Jeff Bezos girdi. Karşıma oturdu ve kendini tanıttı. Bezos görüşmeye yalnızca iki soru soracağına ve ilkinin eğlenceli bir beyin jimnastiği olacağına söz vererek başladı. Ayağa kalkıp beyaz tahtaya geçerken derin bir nefes aldım. ‘Hesabı ben yapacağım’ dedi.

İşte o soru: ‘Seattle kentindeki cam bölmelerin sayısını tahmin etmeni istiyorum.’


Ann Hiatt, başlangıçta sorudan çok korkmuş olsa da patronunun, aklının nasıl çalıştığını görmek istediğini fark ettiğini söylüyor. Hemen bir yanıt vermek yerine, şehrin nüfusunu tahmin ederek ve her kişinin bir evi, işi ve ulaşım şekli olacağını açıklayarak ilerlediğini anlatıyor.

Ardından, yaklaşık 10 dakika içinde bir sayıya karar vermeden ve “doğru” göründüğü konusunda hemfikir olmadan önce sonucu etkileyebilecek her anormalliği analiz ettiğini söylüyor.

Cesaret ve motivasyona önem veriyor

Jeff Bezos

Bezos’un sorduğu ikinci soru ise basitti: Kariyer hedefleriniz neler?

Hiatt, bu soruya yanıt verirken de ana itici gücünün öğrenme hevesi olduğunu açıklamış.

Hiatt, sadece işi almakla kalmadı; aynı zamanda 15 yıl boyunca Jeff Bezos’un yönetici iş ortağı olarak çalıştı. Ofiste kendisine verilen masa, onun masasının yaklaşık bir metre ötesindeydi. Ve Bezos ile on yıldan fazla bir süre çalıştıktan sonra, neden sadece iki sorusu olduğunu anladığını söylüyor.


Hiatt, perakende liderinin, başarılı olmak için gereken cesarete ve motivasyona sahip olup olmadığını görmek için bu belirli soruları seçtiğine inanıyor.

Almanya 4 bin Euro maaş ile 1,5 milyon işçi alacak: İşte aranan meslekler!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.