Erdoğan’a yönelik ‘hakaret’ soruşturması 160 bini geçti!

CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik ‘hakaret’ suçlamasıyla, 2014-2020 yılları arasında açılan soruşturma sayısının 160 bin 169 olduğunu açıkladı.

erdoğan

Gazeteci Sedef Kabaş, katıldığı televizyon programında kullandığı atasözünün ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ içerdiği iddia edilerek dün gece evinden gözaltına alınarak emniyette götürüldü.

Bu durum Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’a yönelik açılan ceza soruşturmalarını yeniden gündeme getirdi.


“1107’si çocuk olmak üzere 160 bin kişiye soruşturma”

CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek sosyal medya hesabından, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan döneminde, 2014-2020 yılları arasında, Cumhurbaşkanına hakaret suçundan savcılıklarda görülen toplam soruşturma sayısının 160 bin 169’a olduğunu açıkladı.

Aynı süreçte açılan kamu davası sayısının 35 bin 507 olduğuna dikkat çeken Erkek, bu süreçte söz konusu suçlama kapsamında 1107 çocuğun yargılandığı bilgisini paylaştı.


“Adalet Bakanlığı’nın rakamları yargılamaları doğruluyor”

Erdoğan’ın ABD’de bir kanala verdiği röportajda gazetecinin; “İnsan hakları örgütleri, sadece size hakaret etmekten dolayı 100 bin vatandaşın soruşturulduğunu söylüyor” sözlerine karşlık Erdoğan’ın, “Benim hakkımda açılmış böyle davalar falan yok. Bakın sizi de aldatıyorlar, siz de bunlara inanıyorsunuz. Bunları kaynağında araştırıyor musunuz?” şeklinde yanıt verdiğini hatırlatan Muharrem Erkek, “Oysa Adalet Bakanlığı rakamları yargılamaları doğrulamakta, gerçekler ise Erdoğan’ı yalanlamakta.” dedi.

AİHM, ifade özgürlüğü ihlali kararı verdi

CHP’li vekil Erkek, 2021 yılında AİHM’in, Vedat Şorli adlı kişinin başvurusu üzerine sosyal medya paylaşımları nedeniyle Cumhurbaşkanına hakaret suçundan 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmasının “ifade özgürlüğü ihlali” olduğuna hükmettiğini ve kararı kınadığını bildirdi.

Muharrem Erkek, “Daha önemlisi Mahkeme ayrıca Cumhurbaşkanına hakaret suçunu düzenleyen Türk Ceza Kanunu’nun 299’ncu maddesinin “ifade özgürlüğü” ile uyumlu olmadığına karar vererek maddenin AİHM içtihatlarıyla uyumlu hale getirilmesini istedi.” dedi.

“TCK 299, ‘Partili Cumhurbaşkanı’ olduğu yerde anlamını yitirdi”


Anayasa Mahkemesinin de Şaban Sevinç kararında ‘siyasilerin eleştiriye katlanma yükümlülüğü bulunduğu ve bu ifadelerin cezalandırılmasının diğerleri için soğutucu etki yaratacağı gerekçesiyle ifade özgürlüğünün ihlali olarak’ gördüğünü hatırlatan Erkek, “Özetle TCK 299 partili Cumhurbaşkanının olduğu yerde anlamını ve geçerliliğini yitirmiştir!” ifadelerini kullandı.

Gazeteci Sedef Kabaş, gece 2’de gözaltına alındı


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.