Son 125 yılın en iyi kitapları: New York Times listesi

New York Times, okuyucuların seçtiği 125 yılın en iyi kitaplarını açıkladı. Tolkien’den Margaret Atwood’a, Hemingway’den Virginia Woolf’a kadar pek çok ismin eserleri arasından beş kitap okurlar belirlendi.

nyt en iyi kitap

New York Times, kitap inceleme panelinin 125. yıl dönümünü kutlamak için okuyucularını o dönemde yayınlanan en iyi kitabı aday göstermeye davet etti. 67 ülkeden yanıtlar geldi.

Kasım ayında 25 kitaplık bir kısa liste yayınlandı ve sonunda 200.000 oyun ardından en sevilen 5 kitap ve en popüler yazarlar seçildi. Ayrıca kategori bazında da en iyiler belirlendi.


125 kitap arasından seçilen en iyi 5 kitap:

Okuyucuların en iyi olarak tanımladığı en çok sevilen 5 kitap şu şekilde:

  1. Bülbülü Öldürmek – Harper Lee
  2. Yüzük Kardeşliği – J.R.R. Tolkien
  3. 1984 – George Orwell
  4. Yüzyıllık Yalnızlık – Gabriel García Márquez
  5. Sevilen – Toni Morrison

En popüler yazarlar:

New York Times anketine göre son 125 yılda en popüler yazarlar, her biri yedi kitabıyla aday gösterilen John Steinbeck, Ernest Hemingway ve William Faulkner oldu. Onu yakından takip edenler, her biri beş kitabıyla aday gösterilen James Baldwin, Margaret Atwood ve Virginia Woolf ve dört kitabıyla aday gösterilen Joan Didion oldu.

Kategori bazında:

Bilim kurgu

Parable of the Sower – Octavia E. Butler

“Toplum olarak toplumsal eşitsizlikleri ve iklim krizini ele almak için şimdi adım atmazsak tam olarak neler olabileceğine ilişkin kemik ürpertici güzel ve yürek burkan bir hikaye.” (Courtney Daron, Anaheim, California)

Kurgusal olmayan

The Warmth of Other Suns – Isabel Wilkerson

“Amerika’da geçen yüzyılın güzel yazılmış, geniş bir tarihi. Wilkerson’ın hikaye anlatımı gerçek insanları gerçek yerlere yerleştirerek, herhangi bir okuyucunun Amerika’yı hala rahatsız eden eşitsizliğin ve eşitsizliklerin çeşitli etkilerini kavramasını mümkün hale getiriyor.” (Patricia Methe, Cincinnati, Ohio)


Korku

Dracula – Bram Stoker

“125 yıldır hayal gücünün karanlık köşelerini kapmak.” (Eleanor Najjar, San Francisco, California)

Yemek kitabı

The Joy of Cooking – Irma S. Rombauer

“Hikaye veya karakter olarak hafif olabilir, ama bana ve aileme yeni dünyalar açtı.” (Cody Clark, Houston, Texas)

Çocuk Kitabı

Watership Down – Richard Adams

“Evet, evet, anladım — James Joyce, Toni Morrison, Yasunari Kawabata, Clarice Lispector, Gabriel García Márquez — hepsi harika, kurguları sonsuza dek değiştirdiler. Yanılmıyorsun. Ama şunu cevapla: Kaç tanesi tamamen tavşanlar hakkında seni güldürebilecek, ağlatabilecek, sinirlenebilecek ve hayatın daha derin anlamını sorgulayacak bir kitap yazdı?” (Brian Dowd, Edgartown, Ayin)

Kişisel gelişim

The Road Less Traveled – M. Scott Peck


“Açılış cümlesi olan ‘Hayat zordur’ gerçek hayattaki deneyimimi doğruladı. Disiplin, zarafet, sevgi ve günah hakkındaki bilge içgörüleri ihtiyacım olduğunda umut verdi. Sonunda ruhban okuluna katıldım ve sık sık bu kitabı hediye eden bir papaz oldum.” (Marcia Bilyk, Knowlton, N.J.)

Amerikan Film Enstitüsü: 2021’in en iyi film ve dizileri