Son 125 yılın en iyi kitapları: New York Times listesi

New York Times, okuyucuların seçtiği 125 yılın en iyi kitaplarını açıkladı. Tolkien’den Margaret Atwood’a, Hemingway’den Virginia Woolf’a kadar pek çok ismin eserleri arasından beş kitap okurlar belirlendi.

nyt en iyi kitap

New York Times, kitap inceleme panelinin 125. yıl dönümünü kutlamak için okuyucularını o dönemde yayınlanan en iyi kitabı aday göstermeye davet etti. 67 ülkeden yanıtlar geldi.

Kasım ayında 25 kitaplık bir kısa liste yayınlandı ve sonunda 200.000 oyun ardından en sevilen 5 kitap ve en popüler yazarlar seçildi. Ayrıca kategori bazında da en iyiler belirlendi.


125 kitap arasından seçilen en iyi 5 kitap:

Okuyucuların en iyi olarak tanımladığı en çok sevilen 5 kitap şu şekilde:

  1. Bülbülü Öldürmek – Harper Lee
  2. Yüzük Kardeşliği – J.R.R. Tolkien
  3. 1984 – George Orwell
  4. Yüzyıllık Yalnızlık – Gabriel García Márquez
  5. Sevilen – Toni Morrison

En popüler yazarlar:

New York Times anketine göre son 125 yılda en popüler yazarlar, her biri yedi kitabıyla aday gösterilen John Steinbeck, Ernest Hemingway ve William Faulkner oldu. Onu yakından takip edenler, her biri beş kitabıyla aday gösterilen James Baldwin, Margaret Atwood ve Virginia Woolf ve dört kitabıyla aday gösterilen Joan Didion oldu.

Kategori bazında:

Bilim kurgu

Parable of the Sower – Octavia E. Butler

“Toplum olarak toplumsal eşitsizlikleri ve iklim krizini ele almak için şimdi adım atmazsak tam olarak neler olabileceğine ilişkin kemik ürpertici güzel ve yürek burkan bir hikaye.” (Courtney Daron, Anaheim, California)

Kurgusal olmayan

The Warmth of Other Suns – Isabel Wilkerson

“Amerika’da geçen yüzyılın güzel yazılmış, geniş bir tarihi. Wilkerson’ın hikaye anlatımı gerçek insanları gerçek yerlere yerleştirerek, herhangi bir okuyucunun Amerika’yı hala rahatsız eden eşitsizliğin ve eşitsizliklerin çeşitli etkilerini kavramasını mümkün hale getiriyor.” (Patricia Methe, Cincinnati, Ohio)


Korku

Dracula – Bram Stoker

“125 yıldır hayal gücünün karanlık köşelerini kapmak.” (Eleanor Najjar, San Francisco, California)

Yemek kitabı

The Joy of Cooking – Irma S. Rombauer

“Hikaye veya karakter olarak hafif olabilir, ama bana ve aileme yeni dünyalar açtı.” (Cody Clark, Houston, Texas)

Çocuk Kitabı

Watership Down – Richard Adams

“Evet, evet, anladım — James Joyce, Toni Morrison, Yasunari Kawabata, Clarice Lispector, Gabriel García Márquez — hepsi harika, kurguları sonsuza dek değiştirdiler. Yanılmıyorsun. Ama şunu cevapla: Kaç tanesi tamamen tavşanlar hakkında seni güldürebilecek, ağlatabilecek, sinirlenebilecek ve hayatın daha derin anlamını sorgulayacak bir kitap yazdı?” (Brian Dowd, Edgartown, Ayin)

Kişisel gelişim

The Road Less Traveled – M. Scott Peck


“Açılış cümlesi olan ‘Hayat zordur’ gerçek hayattaki deneyimimi doğruladı. Disiplin, zarafet, sevgi ve günah hakkındaki bilge içgörüleri ihtiyacım olduğunda umut verdi. Sonunda ruhban okuluna katıldım ve sık sık bu kitabı hediye eden bir papaz oldum.” (Marcia Bilyk, Knowlton, N.J.)

Amerikan Film Enstitüsü: 2021’in en iyi film ve dizileri


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.