AKP’li vekilin enflasyon hesabı gündemde

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Emin Akbaşoğlu’nun Türkiye’deki hayat pahalılığıyla Avrupa ülkelerini kıyaslayan sözleri tepki çekti. Akbaşoğlu, “Yüzde 6-7 oranında enflasyon var. Bugün 150 Euro’ya dolan bir poşet Fransa’da ve Almanya’da 750-800 Euro’ya doluyor” dedi. Araya giren sunucu, milletvekilini “Yüzde 6-7 artıyorsa 6-7 kat artmış olmaz ama” diye uyardı. Sosyal medyaya düşen video 2 milyondan fazla izlendi, on binlerce eleştiri geldi.

akbaşoğlu enflasyon

Video aşağıda – Habertürk’te Kübra Par’ın programına konuk olan Akbaşoğlu şu ifadeleri kullandı:

“Yoksa sıkıntıları görmüyor değilim, sıkıntıları görüyorum, kabul ediyorum ve onun üzerine biz ne yapıyoruz onu anlatmaya çalışıyorum. Ancak Türkiye’de olanları, yaşadıklarımızı Avrupa’yla Amerika’yla bütün dünya ile kıyas etmek gerektiğini söylüyorum.


Sonuç itibariyle bunun sadece Türkiye’yi, Türk insanını etkileyen bir kriz olmadığını ve dolayısıyla bugün 150 Euro’ya dolan bir poşet Fransa’da ve Almanya’da 750-800 Euro’ya doluyor. Dolayısıyla orada da yüzde 6-7 oranında 6-7 kat artmış bir enflasyon var.”

Kübra Par: Hesaplama hatası yapıyorsunuz

Bu hesaplamanın ardından sunucu Kübra Par’ın, “Yüzde 6-7 enflasyonla o kadar fark olmaz. 150 eurodan 750 euroya çıkmaz. Bir hesaplama hatası var. O yüzden uyarmak istedim. Bu açıklamalar sonradan sosyal medyada çok gündem oluyor” şeklindeki uyarısına aldırış etmeyen Akbaşoğlu şöyle devam etti:


“Ben Fransa’da yaşayan arkadaşlarımızdan hareketle söylüyorum. Daha önce 150 Euro’ya doldurduğum poşeti 750 Euro’ya doldurur noktaya gelmek gerçekten önemli.”

Par ise Akbaşoğlu’na, “Dediğinizin olması için enflasyonun yüzde 7 değil, yüzde 200-300 falan olması gerekir” şeklinde yanıt verdi.

Kübra Par: Bence bir matematik hatası yapıyorsunuz

Akbaşoğlu ise, “Yüzde 5’le, 6 ile çarptığınızda zaten o rakamı alırsınız. Yüzde 7’lere varan bir enflasyon, yani birin altında iken yüzde 7’lere varan bir enflasyonun 7 misli artış olarak karşımıza çıkıyor” şeklindeki sözlerine de Par, “Bence bir matematik hatası yapıyorsunuz” ifadelerini kullandı.


Akbaşoğlu, “Bunu şunun için söyleyeceğim. Hakikaten bu konuda gerçekten fiyat dengesi yönünden bakıldığında hem Avrupa’da bir fiyat dengesizliği söz konusu. Enerji, doğalgaz ve elektrik fiyatlarında yükseliş söz konusu bunun Türkiye’ye de yansıması söz konusu” dedi.

Astroloji: 21 – 27 Şubat haftalık burç yorumları


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.