Alman Bild gazetesi: Putin Moskova’dan ayrılmış olabilir

Geçen hafta Ukrayna’ya askeri saldırıya onay veren Rusya Devlet Başkanı Putin’in o günden beri yaptığı açıklamaların benzer ortamlarda yapılmış olması Alman medyasını harekete geçirdi. Bild gazetesi, Putin’in Moskova’dan ayrılmış olabileceği iddiasını ortaya attı. Rus devlet başkanının Ural Dağları’nda bir sığınakta olduğu iddia edildi.

putin kremlin

Geçen haftanın başında Ukrayna’nın doğusundaki Moskova yanlısı ayrılıkçı grupların oluşturduğu Luhansk Halk Cumhuriyeti ve Donetsk Halk Cumhuriyeti’ni resmi olarak tanıyan ve bölgeye “barış sağlamak” adına askeri operasyon düğmesine basan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ilgili dikkat çekici iddialar gündem oldu.

Almanya’nın çok okunan tabloid gazetelerinden Bild, Putin’in son dönemde yaptığı açıklamaların önceden kaydedilmiş olduğuna ve hem zaman hem de konumunun belirsiz olduğuna dikkat çekti. Gazete, “Kremlin lideri hakkında çılgın iddialar var. Şu an Putin gerçekten nerede” başlığını kullanarak bazı iddiaları ortaya attı.


Bild, “Putin’in video mesajı ve Perşembe günü savaş ilanı vermesi Pazartesi günü çekilmişti. Putin, Moskova’dan ayrıldı mı” sorusunu sordu. Gazete, “Ukrayna gizli servisi ve Alman hükümetinden kaynaklar Putin’in Ural Dağları’ndaki bir sığınakta beklediğini söylüyor. Öyle ki oligark arkadaşlarının ülkeyi terk etmesine izin vermediğine yönelik iddialar da var. Putin’in oligarkların jetlerine el koyduğu da iddia edildi” ifadesine yer verdi.

Rusya’dan bu konuyla ilgili bir açıklama gelmediğine dikkat çeken Bild, Putin’in Nükleer Caydırıcı Kuvvetleri’ne emir verdiği sırada çekilmiş görüntülerin de zaman ve konumunun belirsiz olduğunu vurguladı.

Rusya’dan ilginç bir fotoğraf geldi

Öte yandan Bild’in haberi ve sosyal medyada da Putin hakkındaki iddiaların yayılmasıyla birlikte Rus devlet medyası Putin’in yeni fotoğraflarını yayınladı.


vladimir putin

Uluslararası haber ajanslarına servis edilen fotoğraflarda Putin, Uzay Ajansı’ndaki bir inşaatı teftiş ederken görülüyor. Diğer fotoğraflarda ise Putin, Savunma Bakanı Sergei Şoygu ve Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov ile görüşürken görülüyor.

Putin işgal kararını 3 gün önce almış iddiası

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bugün sabaha karşı yaptığı açıklama uluslararası kamuoyunda şok etkisi yaratırken, Putin’in Donetsk ve Lugask Halk Cumhuriyetlerini tanıma kararı aldığı pazartesi günü giydiği takım elbiseyi giymesi ve ortamın da aynı olması, “Putin, 3 gün önce işgal kararı aldı, videoyu bugün yayınladı” iddiasının ortaya atılmasına sebep oldu.

putin

Soldaki fotoğraf 24 Şubat’ta yayınlanırken, 21 Şubat günü yayınlanan sağdaki videoda ise Putin, Ukrayna’daki Moskova yanlısı ayrılıkçı grupları tanıma kararını açıklamıştı. Her iki videoda da Putin’in aynı kombini tercih etmesi dikkat çekti.


Rusya Devlet Başkanı, hafta başında Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Lugask Halk Cumhuriyetleri’ni tanıma kararı aldığını bir video görüntüsüyle açıklamış ve bu yönde adımları olacağını duyurmuştu. O videoda bordo kravat takıp siyah renkte bir takım elbise giyen Putin’in bu sabaha karşı yayınlanan videoda da aynı kombinasyonu tercih etmesi soru işareti yarattı.

Avrupa Birliği’nden Rusya’ya yeni yaptırımlar


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.