Elektrik faturaları neden aşağı inmez? Fatura değil, patronların kredi borcunu ödüyoruz!

Sözcü gazetesi yazarı Serpil Yılmaz, “Elektrik faturası değil, kamu ihalelerinin vazgeçilmezleri arasında olan 13 elektrik dağıtım firmasının bankalara olan kredi borcunu ödüyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Elektrik faturaları

Sözcü yazarı Serpil Yılmaz bugünkü köşe yazısında, şu ifadelere yer verdi:

Elektrik faturaları neden aşağı inmez?

• Eski CHP Trabzon Milletvekili Av. Haluk Pekşen ‘in ifade ettiği rakamlar; bugünkü düzende elektrik faturalarının neden aşağıya inemeyeceğini net olarak ortaya koyuyor:


— Elektrik dağıtım şirketlerinin 38 milyar doları banka kredisi olmak üzere leasing de dahil 52 milyar dolar borç yükü var.

• Uygulanan enerji politikası kime yarıyor derseniz cevabını çok iyi bildiğiniz yanıtı vereyim: Özelleştirilen elektrik dağıtım ihalelerini alan 13 firmaya…

• Elektrik dağıtımından zarar etseler ki etmiyorlar; kamudan aldıkları bir başka devlet ihalesi, vergi affı, peşin ödeme, Hazine garantisi, ucuz kredi yönetmeleri ile servet biriktirme yolları her daim açık tutuluyor.

• Ne var ki kârlıkları bununla sınırlı kalmıyor. Elektrik dağıtım firmalarının önemli bir bölümü kurdukları alt firmalarla şebeke bakım, onarım ve yapım yatırımları ihalelerini de alıyorlar…

• Böylece dağıtım bedelinin içine giren “yatırım taahhütlerinden”; karlarını katlıyorlar.


• Kamunun fiyat oluşumuna doğrudan müdahalesi “kayıp, kaçakların” tüketiciye maliyetini sübvanse etmekle sınırlı. (Yazının tamamı)

Elektrik dağıtım bedelindeki yüzde 24’lük zammın kaynağı belli değil!