Joe Biden: Rusya’ya karşı yaptırımlar dışındaki alternatif 3. Dünya Savaşı başlatmak

ABD Başkanı Joe Biden: Ukrayna konusunda Rusya’ya karşı geniş çaplı yaptırımlar dışındaki alternatif üçüncü dünya savaşı başlatmak.

Joe Biden

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’ya dönük askeri harekatı hakkında CNBC muhabiri Brian Cohen’e röportaj verdi.

Biden, “Ukrayna konusunda Rusya’ya karşı geniş çaplı yaptırımlar dışındaki alternatif üçüncü dünya savaşı başlatmaktır. Rusya, Ukrayna’daki eylemleri için kısa ve uzun vadede ciddi bedeller ödeyecek” dedi.


Amerikan Başkanı Joe Biden: Rusya’ya karşı yaptırımlar dışındaki alternatif 3. Dünya Savaşı başlatmak

Amerikan Başkanı Joe Biden şöyle konuştu:

• İki seçeneğiniz var. Üçüncü Dünya Savaşı başlatmak. Fiziksel olarak Rusya ile savaşa gitmek. İkincisi ise uluslararası hukuka bu kadar aykırı davranan bir ülkeye, bunları yaptığı için bedel ödetmek. Hemen uygulanan bir yaptırım yoktur. Bence bu ekonomik ve siyasi yaptırımlar tarihteki en geniş kapsamlı yaptırımlardır.

• Benim en başından beri amacım tüm NATO ve Avrupa’yı birlikte aynı sayfada tutmaya çalışmaktı. Bence Putin’in yapmak istediği şey NATO’yu parçalayarak istediği gibi rahat hareket edebileceği bir alan yaratmaktı. Ama fark edeceğiniz üzere bu gerçekleşmedi. Tam bir fikir birliği hakim.

• Tabi ki Rusya bu yaptıkları için hem kısa hem de uzun vadede bedeller ödeyecektir. Özellikle de uzun vadede. Sadece Avrupa’da değil, Japonya’da, Güney Kore’de, Avustralya’da dünyanın demokrasileri daha fazla kaos olmaması için fikir birliğine vardılar.

Almanya, Ukrayna’ya 1000 tanksavar ve 500 Stinger füzesi gönderecek

Alman hükümeti, Ukrayna silahlı kuvvetlerini desteklemek için Alman ordusunun stoklarından 1000 tanksavar ve 500 Stinger füzesi gönderme kararı aldı.

Çekya Savunma Bakanı Jana Cernochova da ülkesinin Ukrayna’ya silah ve mühimmat yardımı yapacağını açıkladı.


Ukrayna’ya makineli tüfek ve keskin nişancı silahlarının yanı sıra mühimmat sağlayacaklarını belirten Cernochova, silahların nereye yollanması konusunda Ukraynalı yetkililerle iletişime geçtiklerini söyledi.

Zelenskiy: Türkiye ve Azerbaycan arabuluculuk teklif etti

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’den yeni açıklama:

• Azerbaycan ve Türkiye liderleri Rusya’yla görüşme ayarlamayı teklif etti

• Ülkeyi özgürleştirene kadar savaşacağız

• Rusya’yı SWIFT sisteminden çıkarma kararı için herkese minnettarım

Ukrayna’nın farklı bölgelerinde Rusya askerlerinin operasyonları devam ederken Devlet Başkanı Zelenskiy, Kiev’den “Buradayım, silah bırakmayacağız” mesajları paylaşıyor. ABD ve Avrupa Birliği (AB) ise peş peşe yaptırım kararları açıklıyor.


Yaptırım listesi Rusya lideri Putin ve Dışişleri Bakanı Lavrov’un yanı sıra üst düzey askeri yetkilileri de kapsıyor. Kiev’in dış mahallelerinde ise çatışmalar sürüyor. Rus askerleri Kiev’de apartmanlara ateş açıyor.

Rusya: Tüm birliklere bütün istikametlerden saldırı emri verildi