Joe Biden: Rusya’ya karşı yaptırımlar dışındaki alternatif 3. Dünya Savaşı başlatmak

ABD Başkanı Joe Biden: Ukrayna konusunda Rusya’ya karşı geniş çaplı yaptırımlar dışındaki alternatif üçüncü dünya savaşı başlatmak.

Joe Biden

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’ya dönük askeri harekatı hakkında CNBC muhabiri Brian Cohen’e röportaj verdi.

Biden, “Ukrayna konusunda Rusya’ya karşı geniş çaplı yaptırımlar dışındaki alternatif üçüncü dünya savaşı başlatmaktır. Rusya, Ukrayna’daki eylemleri için kısa ve uzun vadede ciddi bedeller ödeyecek” dedi.


Amerikan Başkanı Joe Biden: Rusya’ya karşı yaptırımlar dışındaki alternatif 3. Dünya Savaşı başlatmak

Amerikan Başkanı Joe Biden şöyle konuştu:

• İki seçeneğiniz var. Üçüncü Dünya Savaşı başlatmak. Fiziksel olarak Rusya ile savaşa gitmek. İkincisi ise uluslararası hukuka bu kadar aykırı davranan bir ülkeye, bunları yaptığı için bedel ödetmek. Hemen uygulanan bir yaptırım yoktur. Bence bu ekonomik ve siyasi yaptırımlar tarihteki en geniş kapsamlı yaptırımlardır.

• Benim en başından beri amacım tüm NATO ve Avrupa’yı birlikte aynı sayfada tutmaya çalışmaktı. Bence Putin’in yapmak istediği şey NATO’yu parçalayarak istediği gibi rahat hareket edebileceği bir alan yaratmaktı. Ama fark edeceğiniz üzere bu gerçekleşmedi. Tam bir fikir birliği hakim.

• Tabi ki Rusya bu yaptıkları için hem kısa hem de uzun vadede bedeller ödeyecektir. Özellikle de uzun vadede. Sadece Avrupa’da değil, Japonya’da, Güney Kore’de, Avustralya’da dünyanın demokrasileri daha fazla kaos olmaması için fikir birliğine vardılar.

Almanya, Ukrayna’ya 1000 tanksavar ve 500 Stinger füzesi gönderecek

Alman hükümeti, Ukrayna silahlı kuvvetlerini desteklemek için Alman ordusunun stoklarından 1000 tanksavar ve 500 Stinger füzesi gönderme kararı aldı.

Çekya Savunma Bakanı Jana Cernochova da ülkesinin Ukrayna’ya silah ve mühimmat yardımı yapacağını açıkladı.


Ukrayna’ya makineli tüfek ve keskin nişancı silahlarının yanı sıra mühimmat sağlayacaklarını belirten Cernochova, silahların nereye yollanması konusunda Ukraynalı yetkililerle iletişime geçtiklerini söyledi.

Zelenskiy: Türkiye ve Azerbaycan arabuluculuk teklif etti

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’den yeni açıklama:

• Azerbaycan ve Türkiye liderleri Rusya’yla görüşme ayarlamayı teklif etti

• Ülkeyi özgürleştirene kadar savaşacağız

• Rusya’yı SWIFT sisteminden çıkarma kararı için herkese minnettarım

Ukrayna’nın farklı bölgelerinde Rusya askerlerinin operasyonları devam ederken Devlet Başkanı Zelenskiy, Kiev’den “Buradayım, silah bırakmayacağız” mesajları paylaşıyor. ABD ve Avrupa Birliği (AB) ise peş peşe yaptırım kararları açıklıyor.


Yaptırım listesi Rusya lideri Putin ve Dışişleri Bakanı Lavrov’un yanı sıra üst düzey askeri yetkilileri de kapsıyor. Kiev’in dış mahallelerinde ise çatışmalar sürüyor. Rus askerleri Kiev’de apartmanlara ateş açıyor.

Rusya: Tüm birliklere bütün istikametlerden saldırı emri verildi


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.