Rusya: Tüm birliklere bütün istikametlerden saldırı emri verildi

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre müzakere ihtimali ardından orduya ‘dur’ emri veren Putin, Ukrayna’nın müzakereleri reddetmesi üzerine emri geri çekti. Rusya Savunma Bakanlığı, tüm birlikte bütün istikametlerde saldırı emri verildiğini açıkladı.

Rusya ukrayna

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’a yönelik askeri operasyon başlattıklarını açıklamasından sonra, Rusya birliklerinin Ukrayna’da ilerleyişi sürüyor. Harekatın 3. gününde Rusya 150 bin nüfuslu Melitopol’e girdi. Böylece Ukrayna’da ilk defa yüksek nüfuslu bir kent, Rusya kontrolüne girmiş oldu.

Rusya’ya yönelik dünya çapında çeşitli yaptırım kararları alınırken NATO, Ukrayna’ya daha fazla silah göndereceğini duyurdu.


Gece boyunca çatışmalar yaşandı

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısında Rus askeri birlikleri başkent Kiev’in sokaklarında gece boyunca Ukrayna güçleriyle çatıştı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin gecenin zor geçeceği ve Kiev’in kaybedilmemesi gerektiği uyarısı sonrasında, şehirde ağırlıklı olarak meskun mahallelerin olduğu bölgelerde sabaha kadar çatışma ve patlama sesleri duyuldu.

Kremlin, Ukrayna’nın müzakere etme ihtimali ardından Putin’in Rus ordusuna ‘dur’ emri verdiğini, ancak müzakerenin Ukrayna tarafından reddedildiğini, bunun ardından Putin’in de emrini geri çektiğini söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı: Bütün istikametlerde saldırı emri verildi

Rusya Savunma Bakanlığı, Kiev’in müzakereyi reddetmesi üzerine tüm birliklere bütün istikametlerde saldırıya geçme emri verildiğini açıkladı.

ukrayna işgal haritası

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, ülkesinin Ukrayna’ya saldırısına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ukrayna’nın Rusya ile müzakereleri reddetmesi nedeniyle saldırıları yoğunlaştıracaklarını kaydeden Konaşenkov, “Kiev’in müzakereyi reddetmesi üzerine tüm birliklere bütün istikametlerde saldırıya geçme emri verildi” ifadesini kullandı.

Bugün Sçastye, Muratovo, Starognatovka, Oktyabrskaya ve Pavlopol yerleşim yerlerinin kontrol altına alındığını aktaran Konaşenkov, “Ukrayna halkına sesleniyoruz. Kiev’deki suçlu yetkililerden, evlerindeki ve şehirlerin yerleşim alanlarındaki tüm ağır silahları derhal kaldırmalarını talep edin. Rus silahlı kuvvetlerinin Ukrayna şehirlerinin hiçbir yerleşim alanını vurmadığını bir kez daha vurgulamak isterim” diye konuştu.


Rusya Devlet Başkanlığı sitesine siber saldırı

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanlığının internet sitesine sürekli siber saldırı yapıldığını bildirdi.

Peskov, devlet başkanlığı sitesine yönelik siber saldırılara ilişkin, “Saldırılar sürekli yapılıyor. Web sayfası sık sık donuyor” ifadesini kullandı.

Bazı Hacker toplulukları, Ukrayna’ya saldırması nedeniyle Rusya’ya karşı siber savaş açmıştı. Sosyal medyadan, dünyadaki bilgisayar korsanlarına Rusya’yı hedef alma çağrısı yapan topluluk, Kremlin’in internet sitesi dahil devlete ait pek çok siteyi erişilmez hale getirdiklerini duyurmuştu.

Ukrayna’dan Rusya’nın “Kiev müzakereleri reddetti” açıklamasına yanıt: Koşullar kabul edilemez

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kiev’in ateşkesle ilgili müzakereleri reddetmediği, ancak Rusya’nın ültimatomunu kabul etmediği ifade edildi. Cumhurbaşkanlığı danışmanı, Ukrayna’nın müzakere masasına oturmaya hazır olduğunu ama Rusya’nın ilk başta müzakere için sunduğu koşulların kabul edilemez olduğunu söyledi.

Yetkili, Rus askerlerinin Ukrayna’daki ilerleyişini dün askıya aldığı açıklamasının da doğru olmadığını belirtti.

En ağır çatışma Kharkiv ve çevresinde

ABD’li üst düzey savunma yetkilisi, Ukrayna’daki en ağır çatışmanın “Kharkov içinde ve çevresinde” olduğunu söyledi.

Yetkili, ABD’nin de “kuzeyin Kiev’e doğru ilerlemesine karşı sert bir direniş” gördüğünü söyledi. Yetkili, “Ancak hâlâ değerlendirdiğimiz en ağır çatışmalar Kharkiv ve çevresinde yaşanıyor” dedi.

Yetkili, Rus kuvvetlerinin Ukrayna’nın kuzey kesimindeki işgaline karşı iki eksende direnişle karşı karşıya olduğunu söyledi: “Aşağı Kiev’e ve genel olarak Belgorod’dan Khakriv’e.”


Yetkili, Rus kuvvetlerinin “güneyde daha az direnişle” karşı karşıya olduğunu da sözlerine ekledi.

Ukrayna’dan sıcak görüntüler – Gelişmeleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edin: FacebookTwitter, Instagram, Telegram


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.