Rusya: Tüm birliklere bütün istikametlerden saldırı emri verildi

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre müzakere ihtimali ardından orduya ‘dur’ emri veren Putin, Ukrayna’nın müzakereleri reddetmesi üzerine emri geri çekti. Rusya Savunma Bakanlığı, tüm birlikte bütün istikametlerde saldırı emri verildiğini açıkladı.

Rusya ukrayna

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’a yönelik askeri operasyon başlattıklarını açıklamasından sonra, Rusya birliklerinin Ukrayna’da ilerleyişi sürüyor. Harekatın 3. gününde Rusya 150 bin nüfuslu Melitopol’e girdi. Böylece Ukrayna’da ilk defa yüksek nüfuslu bir kent, Rusya kontrolüne girmiş oldu.

Rusya’ya yönelik dünya çapında çeşitli yaptırım kararları alınırken NATO, Ukrayna’ya daha fazla silah göndereceğini duyurdu.


Gece boyunca çatışmalar yaşandı

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısında Rus askeri birlikleri başkent Kiev’in sokaklarında gece boyunca Ukrayna güçleriyle çatıştı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin gecenin zor geçeceği ve Kiev’in kaybedilmemesi gerektiği uyarısı sonrasında, şehirde ağırlıklı olarak meskun mahallelerin olduğu bölgelerde sabaha kadar çatışma ve patlama sesleri duyuldu.

Kremlin, Ukrayna’nın müzakere etme ihtimali ardından Putin’in Rus ordusuna ‘dur’ emri verdiğini, ancak müzakerenin Ukrayna tarafından reddedildiğini, bunun ardından Putin’in de emrini geri çektiğini söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı: Bütün istikametlerde saldırı emri verildi

Rusya Savunma Bakanlığı, Kiev’in müzakereyi reddetmesi üzerine tüm birliklere bütün istikametlerde saldırıya geçme emri verildiğini açıkladı.

ukrayna işgal haritası

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, ülkesinin Ukrayna’ya saldırısına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ukrayna’nın Rusya ile müzakereleri reddetmesi nedeniyle saldırıları yoğunlaştıracaklarını kaydeden Konaşenkov, “Kiev’in müzakereyi reddetmesi üzerine tüm birliklere bütün istikametlerde saldırıya geçme emri verildi” ifadesini kullandı.

Bugün Sçastye, Muratovo, Starognatovka, Oktyabrskaya ve Pavlopol yerleşim yerlerinin kontrol altına alındığını aktaran Konaşenkov, “Ukrayna halkına sesleniyoruz. Kiev’deki suçlu yetkililerden, evlerindeki ve şehirlerin yerleşim alanlarındaki tüm ağır silahları derhal kaldırmalarını talep edin. Rus silahlı kuvvetlerinin Ukrayna şehirlerinin hiçbir yerleşim alanını vurmadığını bir kez daha vurgulamak isterim” diye konuştu.


Rusya Devlet Başkanlığı sitesine siber saldırı

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanlığının internet sitesine sürekli siber saldırı yapıldığını bildirdi.

Peskov, devlet başkanlığı sitesine yönelik siber saldırılara ilişkin, “Saldırılar sürekli yapılıyor. Web sayfası sık sık donuyor” ifadesini kullandı.

Bazı Hacker toplulukları, Ukrayna’ya saldırması nedeniyle Rusya’ya karşı siber savaş açmıştı. Sosyal medyadan, dünyadaki bilgisayar korsanlarına Rusya’yı hedef alma çağrısı yapan topluluk, Kremlin’in internet sitesi dahil devlete ait pek çok siteyi erişilmez hale getirdiklerini duyurmuştu.

Ukrayna’dan Rusya’nın “Kiev müzakereleri reddetti” açıklamasına yanıt: Koşullar kabul edilemez

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kiev’in ateşkesle ilgili müzakereleri reddetmediği, ancak Rusya’nın ültimatomunu kabul etmediği ifade edildi. Cumhurbaşkanlığı danışmanı, Ukrayna’nın müzakere masasına oturmaya hazır olduğunu ama Rusya’nın ilk başta müzakere için sunduğu koşulların kabul edilemez olduğunu söyledi.

Yetkili, Rus askerlerinin Ukrayna’daki ilerleyişini dün askıya aldığı açıklamasının da doğru olmadığını belirtti.

En ağır çatışma Kharkiv ve çevresinde

ABD’li üst düzey savunma yetkilisi, Ukrayna’daki en ağır çatışmanın “Kharkov içinde ve çevresinde” olduğunu söyledi.

Yetkili, ABD’nin de “kuzeyin Kiev’e doğru ilerlemesine karşı sert bir direniş” gördüğünü söyledi. Yetkili, “Ancak hâlâ değerlendirdiğimiz en ağır çatışmalar Kharkiv ve çevresinde yaşanıyor” dedi.

Yetkili, Rus kuvvetlerinin Ukrayna’nın kuzey kesimindeki işgaline karşı iki eksende direnişle karşı karşıya olduğunu söyledi: “Aşağı Kiev’e ve genel olarak Belgorod’dan Khakriv’e.”


Yetkili, Rus kuvvetlerinin “güneyde daha az direnişle” karşı karşıya olduğunu da sözlerine ekledi.

Ukrayna’dan sıcak görüntüler – Gelişmeleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edin: FacebookTwitter, Instagram, Telegram