Kılıçdaroğlu’ndan CHP’li tüm belediyelere fatura talimatı: Uygulamayı yaygınlaştırın

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun dünkü açıklamaları üzerine, tüm CHP’li belediye başkanlarına resmi yazı gönderildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun tarafından gönderilen yazıda, belediyelerden, asgari ücretin altında geliri olan ailelerin faturalarına destek olunması için yeni projeler başlatılması ve “Askıda Fatura” gibi dayanışma uygulamalarının yaygınlaştırılması istendi.

kılıçdaroğlu fatura

Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un imzasıyla tüm CHP’li belediye başkanlarına gönderilen yazıda, şu ifadelere yer verildi:

Vatandaş önünü göremez halde

“Siyasi iktidarın yanlış politikaları, ülkemizi derin bir ekonomik buhran ile karşı karşıya bırakmıştır. Ülkemizin büyük bölümünü etkisi altına alan derin yoksulluk nedeniyle vatandaşlarımız, artık önünü göremez hale gelmiştir. Özellikle son dönemde elektrik ücretlerine gelen zamlar, vatandaşlarımızda yeni ve ağır mağduriyetlere neden olmuştur. Asgari ücretin altında geliri olan ailelerimiz, maalesef yüksek tutarlardaki elektrik faturalarını ödeyemez duruma düşmüştür.


CHP’li belediyelerden ‘kara kış fonu’

Belediyelerimiz tarafından “Kara Kış Fonu” kapsamında ihtiyaç sahiplerine verilen destekler, halkımıza bir nebze de olsa rahat nefes aldırmaktadır. Bunun yanında yine belediyelerimiz tarafından uygulanan “Askıda Fatura” gibi projelerle toplum dayanışması örgütlenmiş, geçim sıkıntısı çeken ailelerimizin yüz binlerce faturası bu sayede ödenmiştir.

Fatura destekleri verilecek

Bu kapsamda; Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açıklandığı üzere; belediyelerimizin “Askıda Fatura” projelerini, özellikle asgari ücretin altında geliri olan aileleri kapsayacak şekilde yaygınlaştırmaları ve sosyal yardımları, elektrik ve doğalgaz maliyetlerine destek olacak şekilde genişletmeleri büyük önem arz etmektedir.”

İmamoğlu: Askıda Fatura uygulamasına başvurular iki katına çıktı

imamoğlu

Reuters’a konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’daki Askıda Fatura uygulamasına ocak ayında başvuruların iki katına çıktığını belirtti. İmamoğlu, “Maalesef bu, yoksulluğun iki katına çıktığını, yardım isteyenlerin de iki katına çıktığını gösteriyor” dedi.


Reuters haberinde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da sözlerine yer verildi. İmamoğlu, 2022’nin ilk üç haftasında önlemlerin kaldırılmasına rağmen belediye destek sistemine yapılan başvuruların geçen yıla göre iki kat olduğunu söyledi.

İmamoğlu ayırıca, “Maalesef bu, yoksulluğun iki katına çıktığını, yardım isteyenlerin de iki katına çıktığını gösteriyor… Bu tasarı girişimine daha az ihtiyaç duyulan zenginleştirilmiş bir İstanbul görmekten mutlu olurum” dedi.

Enerji fiyatlarının da pahalılığına değinilen haberde, elektrik fiyatları, yüksek talep gören ticari kullanıcılar için yüzde 125’e kadar, düşük talep gören haneler için ise yaklaşık yüzde 50 oranında artırıldığı belirtildi, doğalgaz fiyatlarının konut kullanımı için yüzde 25 arttığı anımsatıldı.

İhtiyacı olan ailelere destek olmak için yeni uygulamalar başlatılacak


Yazıda, tüm belediyelerin, imkânı olan vatandaşların, ihtiyacı olanlara destek olmasının önünü açacak uygulamaların önemine dikkat çekilerek, belediyelerden ihtiyaç sahiplerinin üzerindeki elektrik ve doğalgaz maliyeti yükünün azaltılmasına destek olacak projelere yoğunlaşmaları istendi. Torun, yazının sonunda, tüm baskılara ve engellemelere rağmen vatandaşın yanında olan belediye başkanlarına teşekkür ederek, çalışmalarında başarılar diledi.

Kılıçdaroğlu: Erdoğan zamları çekene kadar hiçbir elektrik faturamı ödemeyeceğim