KYK borcuna yüzde 100’den fazla faiz uygulanıyor: 400 bin öğrenci icralık

Kredi Yurtlar Kurumu’ndan (KYK) öğrenim kredisi alan ve borçlarını ödeyemeyen üniversite öğrencisi sayısı 5.5 milyon, icralık olanların sayısı da 400 bin oldu. Üniversite öğrencilerinin KYK’dan aldıkları öğrenim kredisine yüzde 100’den fazla faiz uygulanıyor: İcralık olan öğrenciler kredi almaya korkuyor.

kyk borcu

Kredi Yurtlar Kurumu’ndan (KYK) öğrenim kredisi alan ve borçlarını ödeyemeyen üniversite öğrencisi sayısı 5.5 milyon, icralık olanların sayısı da 400 bin oldu. Üniversite öğrencileri yıllarca süren borç ödemeleri ve icra korkusu nedeniyle kredi almaktan vazgeçiyor.

Üniversite öğrencilerinin KYK’dan aldıkları öğrenim kredisine yüzde 100’den fazla faiz uygulanıyor. Dört yıl boyunca 20 bin lira kredi alan bir öğrenci mezun olunca bu parayı 48 bin lira ödemek zorunda kalıyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 2022 Yılı Performans Programı, kredi alan öğrenci sayısının düştüğünü ortaya koydu.


Yüzde 11 azaldı

2018 yılında 1 milyon 171 bin, 2019’da 1 milyon 190 bin, 2020’de 1 milyon 172 bin öğrenci kredi aldı. 2021’de ise bu sayı 1 milyon 32’ye düştü. Kredi alan öğrenci sayısı yüzde 11 azaldı. Türkiye’de 8 milyon 240 bin 997 yükseköğretim kurumu öğrencisi bulunuyor.

Bakanlık 2022’de kredi alacak öğrenci sayısına ilişkin tahminini de düşük tuttu. 2022’de 1 milyon 80 bin öğrencinin kredi alacağı öngörüldü. Burs alan öğrenci sayısı ise 2018’de 451 bin 751, 2019’da 402 bin 820 2020’de 414 bin 282, 2021’de 449 bin 355 oldu. 2022’de ise 453 bin öğrenciye burs verilmesi planlandı.


Geri ödemeli KYK kredisi almak zorunda kalan öğrenciler ise mezuniyetlerinden sonra da borçla yaşıyor. İYİ Parti’li Musavat Dervişoğlu, “217 bin öğrencinin maaşına haciz uygulandı” dedi.

Fatih Altaylı: Elektrikte halkının kazıklanmasına vesile olan devlet, müteahhitlerin aşırı karına dokunmuyor!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.