Tekel bayileri alkolde ÖTV ve KDV indirimi istedi: Satışlarımız tamamen durdu!

Temel gıda maddelerine gelen yüzde 7’lik KDV indiriminin ardından Tekel Bayileri Platformu üyeleri de alkollü içeceklerde KDV ve ÖTV indirimi istedi: Satışlarımız tamamen durdu! Hiçbir esnaf bunun altından kalkamaz.

alkolde ötv kdv

Tekel Bayileri Platformu üyesi Bülent Cansın, “Alkolde ivedilikle ÖTV ve KDV oranının düşürülmesi gerekmekte. Satışlarımız tamamen durdu. Yetkililere sesleniyoruz. Lütfen alkoldeki ÖTV ve KDV oranlarını makul seviyeye getirin” dedi.

Platform üyesi Ozan Aydoğan ise elektrik zamlarının geri çekilmesini talep ederek, “Kiranın iki katı elektrik faturası gelirse zannetmiyorum ki hiçbir esnaf bunun karşısında dayanamaz” diye konuştu.


Temel gıda maddelerindeki yüzde 7’lik KDV indirimi uygulamaya girdi. Tekel Bayileri Platformu üyeleri de alkollü içeceklerde KDV ve ÖTV indirimi beklediklerini açıkladı.

Platform üyesi Bülent Cansın, elektrik faturalarının kiralarından fazla geldiğini aktararak, “Bir dükkan kirasından fazla elektrik faturası ödüyoruz. Dolaplarımızı çalıştıramamaya başladık. Müşteriler sıcak ürün aldığı için bize tepki gösteriyorlar” dedi.

“Satışlarımız tamamen durdu!”

Cansın, gıdada yapılan KDV indiriminin kendi sattıkları ürünlerde de yapılması gerektiğini belirterek şunları söyledi:


“Zaten biz, çok gıda ürünü satan esnaflar değiliz. Alkolde ivedilikle ÖTV ve KDV oranının düşürülmesi gerekmekte. Satışlarımız tamamen durdu. Personel çıkarmak zorunda kaldık. Bir personel çalıştırıyordum, çıkarmak zorunda kaldım. 7/24 çalışıyorum. Sabah kalkıyorum, gecenin ilerleyen saatlerine kadar dükkanımda tek başıma çalışıyorum. Bakın, yarın bir gün birçok esnaf arkadaşımız batacak. İşsizlik çoğalacak, hırsızlık, gasp artacak. İnsanlar, bu şekilde giderse bizlerin dükkanını gasp edecek. Yetkililere sesleniyoruz. Lütfen alkoldeki ÖTV ve KDV oranlarını makul seviyeye getirin. Elektrik zamlarında da ciddi anlamda geri adım atın. Yoksa hepimiz batacağız. Yetkililer, küçük esnaf olarak lütfen bizlerin sesini duysun.”

tekel bayi

“Ampul ile kararan tek ülkeyiz”

Platform üyesi Cenk Emanet ise elektriğe gelen zamlar nedeniyle zor durumda olduklarını aktararak, “Küçük esnaf olarak dolaplarımızı çalıştıramıyoruz. Lambalarımızın sayılarını azaltmaya başladık. Mecburen kısıyoruz. Hiçbir küçük esnaf bunların altından bu şekilde kalkamayacak” dedi.

Emanet, alkollü içeceklerden alınan vergide de indirim beklediklerini açıklayarak, “Gıdada yapılan KDV indiriminin, ÖTV ve KDV’si yüksek olan alkolü içeceklerde de yapılmasını bekliyoruz. Bir de artık işin mizah tarafı var. Ampul ile kararan ne yazık ki tek ülkeyiz” diye konuştu.

“Hiçbir esnaf bunun altından kalkamaz”


Platform üyesi Ozan Aydoğan da elektrik zamlarına dayanamadıklarını kaydederek, “Elektrik zamlarından sonra mum bile boynunu bükmek zorunda kalmış. Bu elektrik zamları geri alınmadığı sürece kötü şartlar esnafı beklemektedir. Kiranın iki katı elektrik faturası gelirse zannetmiyorum ki hiçbir esnaf bunun karşısında dayanamaz. Herkes kepenk kapatmak zorunda kalacaktır. Zamlar geri alınsın” dedi. (ANKA)

BİM, A101 ve Şok’ta KDV indirimi fiyatlara yansımadı iddiası!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.