BİM, A101 ve Şok’ta KDV indirimi fiyatlara yansımadı iddiası!

Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda BİM, A101 ve ŞOK zincir marketlerde yüzde 7 KDV indiriminin fiyatlara yansımadığına dikkat çekiliyor. Ürün aynı, market aynı, KDV yüzde 1’e indi ancak fiyat geçen haftakiyle aynı!

BİM A101 Şok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belli ürünlerde KDV oranlarının yüzde 1’e düşürüleceği konusundaki açıklamasının ardından bazı marketler KDV oyunu içine girdi. 14 Şubat’ta başlayan KDV indirimi öncesi ürünlerine zam yapan marketlerden bazıları KDV yüzde bire düştüğünde aynı fiyata satınca vatandaş oyunu ortaya çıkardı.

Twitter’da ‘ucuzluk marketi’ iddiasıyla perakende satış yapan zincir marketlerden A101, BİM ve Şok marketlerde KDV indiriminin uygulanmadığı iddiaları gündem oldu.


Vatandaşlar #A101 ve #sokmarket, #ZamlarıYapan, Haftanın Yalanları etiketlerini kullanarak geçen haftaki market fişleriyle bu hafta aynı ürünlerin fişlerini karşılaştırdıkları görseller paylaşmaya başladılar.


Ürün aynı, market aynı, KDV indiriminden sonra fiyat yine aynı!

KDV indirimi öncesi ŞOK Marketten alışveriş yapan bir vatandaş 7 Şubat 2022 tarihinde Mis süzme beyaz peynir aldı ve KDV oranı yüzde 8’iken 18,50 lira ücret ödedi. KDV indirimi ardından tekrar ŞOK markete giden ve aynı ürünü alarak aynı kasiyerden ücretini ödeyen vatandaş bu kez KDV yüzde 1 olmasına rağmen yine ürüne 18,50 lira ödedi.

Bu nasıl indirim?

Bazı vatandaşlar ise bazı ürünlerin fiyatının yükseltilip KDV indirimi gibi etikete yansıtıldığına iddia ediyor.


İşte Twitter’da yapılan diğer paylaşımlardan bazıları:

 

KDV indirimi fiyatlara nasıl yansıyacak?


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.