AKP ve MHP’den seçim barajının yüzde 7’ye düşürülmesi için teklif

AKP ve MHP, 15 maddelik yeni ‘seçim kanunu’ teklifini TBMM’ye sundu. Seçim barajı yüzde 10’dan 7’ye düşürülecek. İşte detaylar…

kanun

AKP ve MHP’den seçim barajının yüzde 7’ye düşürülmesi için teklif

Seçim barajını yüzde 7’ye düşürecek düzenlemenin de yer aldığı Seçim Kanunu teklifi Meclis’e geldi. AKP Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı, seçim barajının düşürülmesini de içeren kanun teklifini, TBMM Başkanlığı’na sunduklarını bildirdi.


AKP ve MHP milletvekillerinin bir süredir üzerinde çalıştığı, seçim barajının biraz aşağıya indirilmesini de içeren kanun teklifi Meclis gündemine geldi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı, seçim barajının düşürülmesini de içeren kanun teklifini, TBMM Başkanlığına sunduklarını bildirdi. Yazıcı, “Seçim barajının yüzde 7’ye indirilmesini teklif ediyoruz” dedi.

15 maddelik teklif AKP ve MHP’nin ortak imzasıyla verildi.

Teklif kabul edilirse:

  • Seçim barajı yüzde 7’ye düşürülecek.
  • Seçimlere katılabilmek için Meclis’te grup kurmak yeterli sayılmayacak.
  • Örgütlenmesini yeterli oranda tamamlayan partiler seçimlerde yer alabilecek.
  • Teklifle, ittifakı oluşturan partilerin çıkaracağı milletvekili sayısı, seçim bölgesinde ittifak içinde elde ettiği oy sayısı esas alınarak, D’Hondt uygulamasıyla belirlenecek.

Gerekçe MHP oy oranındaki düşüş mü?

Daha önce barajın düşürülmesinin, MHP’nin oylarındaki gerilemeyle ilgili olduğu yorumları yapılmıştı. Mevzuata göre seçim kanunlarındaki değişikliklerin, uygulanabilmesi için seçimden en az 1 yıl önce yapılması gerekiyor.

BBP lideri Destici karşı çıkmıştı


Cumhur İttifakı’nın en küçük ortağı BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, yüzde 7 baraja karşı çıkıyor. Destici, AKP ve MHP’nin anlaştığı yüzde 7’lik seçim barajına tepki göstererek, “İttifak ortakları olarak bir araya geleceğiz. Ama bu haliyle kalırsa ben teklife oy vermem” demişti. Destici, daha önce de ittifak sisteminde barajın bir öneminin kalmadığını, yüzde 3 olması gerektiğini dile getirmiş, yüzde 5 olmasına da olumlu bakacaklarının mesajını vermişti.

Fatih Altaylı: Mustafa Sarıgül en azından TikTok’ta popüler oldu, Tansu Çiller onu bile olamaz